2.17 TAPA

nazwa: Orubugo

pochodzenie: grupa etniczna Baganda, Kyaniovu, Masaka District, państwo - Uganda

datacja: maj 2014 r.

wymiary: 312 x 190 cm

surowiec: tapa

Tapa jest prostym w produkcji rodzajem papirusu, mającym swe odpowiedniki w większości pierwotnych kultur. Uważa się, że tapa to „polinezyjski materiał zrobiony z kory różnych drzew przede wszystkim z rodziny morwowatych (Morus, Broussonetia, Ficus). Technika tapa była znana już w II wieku p.n.e. Na wyspach Pacyfiku, w południowej i środkowej Ameryce, w Afryce i południowej Azji tapa służy do różnych celów - nie jest to w pierwszym rzędzie materiał do pisania, lecz używany jest też do malowania oraz na odzież.

Produkcja rozpoczyna się od zdarcia kory z całej długości pnia drzewa. Następnie jest moczona przez kilka dni w wodzie i wystawiana na słońce, co ją zmiękcza. Po upływie tego czasu wyskrobuje się nadgniłe łyko z wewnętrznej strony kory i poddaje dalszej obróbce. Ułożone na krzyż włókna ubija się specjalnymi pobijakami (tłuczkami). Powstanie niemal jednorodnej płachty zawdzięcza się resztkom lepkich pektyn zawartych w włóknach. Rzemieślnik tym samym terminem orubugo określał półprodukt jak i gotowy produkt.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony od rzemieślnika Kawuchu Fudjensyo, jednego z ostatnich producentów tapy na tym terenie.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2290).

Źródło:

Turnbull Colin M. – Leśni ludzie, przeł. Helena Błaszkiewicz, Iskry, Warszawa, 1967.

http://www.historia.info.pl/historia_papieru/tapa.html#a5

 

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.