2.3 POJEMNIK

nazwa: Udeseke

pochodzenie: grupa etniczna Baniankore, Igongo, Mbarara District, państwo - Uganda

datacja: ok. 2010 r.

wymiary: dno 29 x 21 cm, pokrywka 9 x 11 cm

surowiec: trawa

Wysoki pojemnik z pokrywką ręcznie wykonany techniką plecionkarską. Do wykonania użyto słomę naturalnej barwy oraz sztucznie barwioną. Splot wykonano techniką spiralną. Zdaniem sprzedawczyni służył do przechowywania drobnych rzeczy.

Pojemnik nawiązuje kształtem i techniką wykonania do przedmiotów wykorzystywanych przez mieszkańców Środkowej Afryki na początku XX wieku, w czasach kiedy na tych terenach swoje badania etnograficzne i antropologiczne prowadził profesor Jan Czekanowski.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony w sklepiku w pobliżu muzeum, gdzie są sprzedowane przedmioty rękodzieła artystycznego oraz pamiątki nawiązujące do lokalnych tradycji, większość z nich można było znaleźć na wystawie w muzeum w Igongo Cultural Centre. Sprzedawczyni Diana Kabawingozi.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2231/a-b).

Źródło:

Czekanowski Jan – W głąb lasów Aruwimi, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 1958.

Mack John – Eastern Africa, w: Phillips Tom (red.) – Africa. The art of a continent, Munich-Berlin-London-New York: Prestel, 1999, ss. 117-177.

 

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.