2.4 POJEMNIK

nazwa: Udeseke

pochodzenie: grupa etniczna Baniankore, Igongo, Mbarara District, państwo - Uganda

datacja: ok. 2010 r.

wymiary: dno 13 x 14 cm, pokrywka 7 x 10 cm

surowiec: włókno roślinne, trawa

Niewielkich rozmiarów pojemnik z pokrywką. Wykonany ręcznie techniką plecionkarską. Barwiona słoma została nałożona na szkielet wypleciony z łyka roślinnego i kory drzewa. Pokrywa zwieńczona cylindrycznym uchwytem

Ugandyjskie kosze tkane są zwykle ze zużytych łodyg prosa, rafii oraz lokalnych traw. Tradycyjne kolory nadaje się naturalnymi barwnikami. Jako barwniki stosuje się kwiaty, korzenie, liście i porosty, często hodowane przez samych tkaczy.

Pojemnik nawiązuje kształtem i techniką wykonania do przedmiotów wykorzystywanych przez mieszkańców Środkowej Afryki na początku XX wieku, w czasach kiedy na tych terenach swoje badania etnograficzne i antropologiczne prowadził profesor Jan Czekanowski.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony w sklepiku w pobliżu muzeum, gdzie są sprzedowane przedmioty rękodzieła artystycznego oraz pamiątki nawiązujące do lokalnych tradycji, większość z nich można było znaleźć na wystawie w muzeum w Igongo Cultural Centre. Sprzedawczyni Diana Kabawingozi.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2233).

 

Źródło:

Czekanowski Jan – W głąb lasów Aruwimi, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 1958.

Mack John – Eastern Africa, w: Phillips Tom (red.) – Africa. The art of a continent, Munich-Berlin-London-New York: Prestel, 1999, ss. 117-177.

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.