2.5 POJEMNIK NA MLEKO

nazwa: Ekyanzi

pochodzenie: grupa etniczna Baniankore, Igongo, Mbarara District, państwo - Uganda

datacja: ok. 2010 r.

wymiary: dno 22 x 6,5 x 19 cm, pokrywka 3 x 7 cm

surowiec: drewno, paciorki

Drewniany pojemnik z pokrywką służący do przechowywania i picia mleka. Drewno malowane na kolor jednolicie czarny. Forma zwężająca się ku górze, cylindryczna, o spłaszczonym dnie i okrągłym przekroju poprzecznym. Powierzchnia drewna wygładzona, zdobiona geometrycznym rytem u dołu ścianki. Pokrywka w formie spłaszczonego stożka nakładanego luźno na wierzch wylewu naczynia. Pokrywka wypleciona techniką spiralną przy pomocy nici. Pojemniki tego typu nie tylko pozwalały na łatwe przechowywanie mleka – dzięki plecionej pokrywce insekty oraz inne zanieczyszczenia nie mogły się do niego dostać. Według niektórych źródeł sposób przechowywania mleka w takich naczyniach miał zapobiegać psuciu się. Pojemniki tego tupu można nadal spotkać w tradycyjnych chatach pasterzy, gdzie są umieszczone na specjalnie do tego celu wyznaczonym podwyższeniu zwanym ordziedzie.

Przedmiot nawiązuje kształtem i techniką wykonania do przedmiotów wykorzystywanych przez mieszkańców Środkowej Afryki na początku XX wieku, w czasach kiedy na tych terenach swoje badania etnograficzne i antropologiczne prowadził profesor Jan Czekanowski.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony w sklepiku w pobliżu muzeum, sprzedający przedmioty rękodzieła artystycznego oraz pamiątki nawiązujące do lokalnych tradycji, większość z nich można było znaleźć na wystawie w muzeum w Igongo Cultural Centre. Sprzedawczyni Diana Kabawingozi.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2357/a-b).

 

Źródło:

Czekanowski Jan – W głąb lasów Aruwimi, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 1958.

Mack John – Eastern Africa, w: Phillips Tom (red.) – Africa. The art of a continent, Munich-Berlin-London-New York: Prestel, 1999, ss. 117-177.

 

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.