2.6 POJEMNIK NA MLEKO

nazwa: Enkongoro

pochodzenie: grupa etniczna Baniankore, Igongo, Mbarara District, państwo - Uganda

datacja: ok. 2010 r.

wymiary: wysokość 16 cm, średnica wylewu 5,5 cm, maksymalna średnica 13 cm

surowiec: drewno

Drewniany pojemnik na mleko dla dzieci. Drewno barwy naturalnie brązowej. Cylindryczna forma o spłaszczonym dnie i wylewie zwężającym się u góry. U dołu pojemnika dyskretne zdobienia geometrycznym rytem u dołu ścianki.

Pojemniki na mleko stanowią tradycyjne wyposażenie domostwa. W każdej tradycyjnej zabudowie znajduje się specjalne miejsce w kącie gdzie są przechowywane. Często przechowywane w ten sposób pojemniki posiadają dodatkową ochronę przed owadami oraz kurzem w postaci zasłonki.

Przedmiot nawiązuje kształtem i techniką wykonania do przedmiotów wykorzystywanych przez mieszkańców Środkowej Afryki na początku XX wieku, w czasach kiedy na tych terenach swoje badania etnograficzne i antropologiczne prowadził profesor Jan Czekanowski.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony w sklepiku w pobliżu muzeum, sprzedający przedmioty rękodzieła artystycznego oraz pamiątki nawiązujące do lokalnych tradycji, większość z nich można było znaleźć na wystawie w muzeum w Igongo Cultural Centre. Sprzedawczyni Diana Kabawingozi.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2358).

 

Źródło:

Czekanowski Jan – W głąb lasów Aruwimi, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 1958.

Mack John – Eastern Africa, w: Phillips Tom (red.) – Africa. The art of a continent, Munich-Berlin-London-New York: Prestel, 1999, ss. 117-177.

 

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.