3.7 INSTRUMENT MUZYCZNY

nazwa: Fle kulukise lama

pochodzenie: grupa etniczna Bamana, Bamako, District de Bamako, państwo - Republika Mali

datacja: ok. 2010 r.

wymiary: 18 x 33,7 cm

surowiec: tykwa, muszle porcelanki, sznurek

Instrument muzyczny w formie misy z doczepionymi muszlami kauri. Pudło rezonansowe wykonane ręcznie z połówki okrągłej tykwy przeciętej wzdłużnie. Nazwany też „kalebasa z muszelkami kauri (porcelankami)”, rozpowszechniony na terenach zamieszkałych przez Bamanów. Zewnętrzna skorupa pudła rezonansowego ozdobiona jest ornamentem geometrycznym wykonanym pirotechniką (wypalanie ornamentu rozgrzanym narzędziem np. nożem) oraz muszelkami kauri. Przyczepione są one za pomocą sznurka w dwa poziome rzędy, parami małych muszelek kauri. Muszelki są umocowane do kalebasy za pomocą sznurków, luźno zwisają i dotykają brzegów. W czasie poruszania instrumentem wydają one charakterystyczny dźwięk w rytm ruchów wykonywanych przez muzyków. Używają go głównie młode dziewczęta. Trzymają go w rękach i kręcą nim z lewej w prawą stronę i odwrotnie. Instrument ten towarzyszy tańcom inicjacyjnym i ceremoniom ślubnym.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy etnologicznej „Ossendowski 2013”. Zakupiony od Mammadou Kane na straganie na targowisku w Bamako. Sprzedawca poinformował że drewniane przedmioty z jego straganu wykonuje Noumou mieszkający w jednej z wiosek w pobliżu Bamako.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2225).

 

Źródło:

Diallo Mamadou –  La musique malienne, Bamako: Le Figuier, 2000.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.