Hanno Kartagińczyk

Kartagiński żeglarz żyjący w V wieku p.n.e. Autor napisanego w języku fenickim periplosu opisującego wybrzeża Afryki Północnej i Zachodniej. Oryginał dzieła, spisany na glinianych tabliczkach, przechowywany był w kartagińskiej świątyni Ba’ala Hamona, przez Greków utożsamianego z Chronosem.

 

Zachowało się greckie tłumaczenie tego tekstu, pod tytułem "Podróż Hanno, dowódcy kartagińskiego, wokół wybrzeży Libii poza Słupami Heraklesa, złożona w świątyni Chronosa". Celem wyprawy Hanno było, jak można domniemywać, zabezpieczenie złóż złota, które do Kartaginy trafiało z tamtych terenów, a także założenie osad na wybrzeżu Północenje Afryki. Około 480 roku p.n.e. flota Hanno licząca 60 statków dopłynęła, sądząc z opisów przynajmniej do ziem dzisiejszego Senegalu, w zależności zaś od tego, czy opisany przez niego wulkan identyfikowany jest jako dzisiejsza Kukulima w Gwinei, czy też jako Mount Cameroon w dzisiejszym Kamerunie, zasięg jego odkryć można mocno przesunąć. Nie wiadomo jak długo przetrwało 7 osad założonych w trakcie tej ekspedycji na wybrzeżu dzisiejszego Maroka, nie wiemy też, czy nie założono przy okazji jakiejś koloni kartagińskiej dalej na południe. Przyjmuje się, że jego opis włochatych ludzi, których jego ludzie pojmali na jednej z przybrzeżnych wysp, jest najstarszym opisem goryli.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.