Herodot z Halikarnasu

Grecki historyk, urodzony ok. 484 roku p.n.e. w Halikarnasie w Azjii Mniejszej, zmarły ok. 426 roku p.n.e., prawdopodobnie w Atenach. Zwany dziś „ojcem” takich nauk jak historia i geografia.

 

W swoich 9 tomowych „Dziejach” opisującym historię wojen Greków z Persami zawarł także informacje na temat geografii Hellady, Persji i Egiptu, które poznał w dużej mierze dzięki własnym podróżom. Z lektury „Dziejów” wynika, że, oprócz całej Grecji< zwiedził on Egipt, Babilonię, Italię, Maceodnię, liczne wybrzeża Morza Śródziemnego oraz stepy nad Morzem Czarnym. Jego opis Egiptu, w którym był po 449 roku p.n.e., stał się podstawą współczesnej egiptologii. Opisy Herodota, częściowo negowane przez wiele stuleci, zostały w większości potwierdzone dzięki badaniom archeologicznym. W podawaniu informacji, oprócz własnych spostrzeżeń, korzystał z relacji napotkanych, godnych zaufania według niego osób). Starał się zresztą potwierdzić poszczególne relacje w innym źródle, gdy zaś jakiejś informacji nie mógł w ten sposób potwierdzić opatrywał ją odpowiednim komentarzem, stając się prekursorem krytycznej metody opisywania świata.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.