Pyteasz z Massalii

Grecki żeglarz, autor dzieła „O Oceanie”, urodzony ok. roku 330 p.n.e. Zachowane we fragmentach jego dzieło opisuje wyprawę, którą odbył około roku 310 p.n.e. wzdłuż brzegów Zachodniej Europy, w trakcie której opłynął także Wielką Brytanię, i Irlandię, osiągnął ujście rzeki Łaby, prawdopodobnie dotarł także nad Bałtyk.

 

W trakcie podróży na północ, dotarł do Islandii, z tamtych okolic pochodzi jego opis morza pokrytego krą lodową. To, co w jego opisach szokowało naukowców starożytności, którzy poddawali w wątpliwość jego relację (krytyczny był m.in. Strabon), dla człowieka współczesnego stanowi dowód na rzetelność Pyteasza; oprócz kry lodowej opisał on także wielkie pływy występujące u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, oraz znacznie dłuższe niż nad Morzem Śródziemnym dni, w trakcie których, latem oczywiście żeglował na północy. „O Oceanie” nie zachowało się w całości. Ocalałe fragmenty znane są dzięki cytowaniu go przez innych autorów starożytnych, m.in. Pliniusza Starszego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.