Sylaks z Kariandy

Grecki podróżnik pochodzący z Azji Mniejszej, żyjący w VI wieku p.n.e., Będąc w służbie króla perskiego Dariusza I wyruszył do Indii.

 

Jego zadaniem było zdobycie informacji na temat tamtejszych krain, by ułatwić Dariuszowi wyprawę wojenną na tamte tereny. W ciągu 30 miesięcy wyprawy Skylaks, który rozpoczął swą wędrówkę w Gandharze, wraz z towarzyszami przepłynął rzekę Indus aż do jej ujścia, zaś w drodze powrotnej wędrował wzdłuż brzegów Oceanu Indyjskiego i Morza Czerwonego. Przebieg wyprawy Skylaks opisał w Periplus tes thalasses tes ojkumenes Europes kaj Asias kaj Libyes (Opłynięcie morza dookoła Europy, Azji i Libii). Przypisuje mu się także autorstwo zachowanego we fragmentach cytowanych przez m.in. Herodota i Strabona, periplusa opisującego wybrzeża Morza Śródziemnego i Czarnego, w którym zawarte są najstarsze zachowane informacje na temat ówczesnej Italii i Kartaginy.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.