Polak Benedykt

Mnich franciszkański, urodzony prawdopodobnie około 1200 roku, prawdopodobnie w rodzinie rycerskiej. W zakonie od około 1236 roku.

 

Autor „De Itinere Fratrum Minorum ad Tartaros”, będącej pierwszą, obok „Histori Mongołów” Carpiniego, relacją z pobytu Europejczyków na dworze Wielkiego Chana Mongołów. Do Jana di Piano Carpini, legata papieskiego, który wyruszył na dwór mongolski na polecenie Innocentego IV, Benedykt Polak dołączył we Wrocławiu, po przybyciu legata na Śląsk. Z racji swych wcześniejszych doświadczeń, znajomości języka ruskiego (być może także mongolskiego), przydatnego w podróży na ziemie zajętę przez Mongołów, został sekretarzem Carpiniego. Celem poselstwa papieskiego było poznanie jak najwięcej szczegółów na temat Imperium Mongołów, pod pretekstem próby nawiązania stosunków dyplomatycznych z chanem, miano mu też zaproponowac przejście na chrześcijaństwo, co miałoby uchronić Europę przed kolejnymi niszczącymi najazdami. Innym celem była próba sojuszu z Mongołami przeciwko muzułmano, których Mongołowie także atakowali. Pod względem dyplomatycznym wyprawa nie zakończyła się sukcesem. W odpowiedzi na list papieski, Wielki Chan Gujuk (następca Batu Chana) wysłał do papieża pismo, żadające złożenia mu hołdu przez wszystkich władców europejskich. Po powrocie Benedykt Polak, oprócz redakcji dzieła Carpiniego sporządził także dwie własne relacje z podróży. Pierwszą był poufny dokumentdla papieża podyktowany przez Benedykta po Polsku i przetłumaczony następnie na łacinę pod nazwą „Historia Tartarorum”. Drugą była rozprawa „De Itinere Fratrum Minorum ad Tartaros”, zawierająca opis mijanych krain, słownik wyrazów mongolskich oraz przebieg wizyty na dworze chana. Drukiem sprawozdanie opublikowano dopiero w 1839 roku w Paryżu.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.