Nawigacja

Nawigacja z łacińskiego „navigare” (żeglować, płynąć, puszczać się na morze) jest gałęzią wiedzy o bezpiecznym prowadzeniu okrętu lub innych jednostek pływających po morzu, między dwoma punktami na powierzchni Ziemi.

Głównym zadaniem nawigacji jest znajdowanie właściwej drogi na morzu i określanie pozycji statku względem gwiazd, słońca i dna. Dokładna data początków morskiej nawigacji nie jest znana, ale możemy przyjąć, że początkiem nawigacji jest moment, gdy człowiek odważył się pierwszymi łodziami wypłynąć na morze czyli od epoki neolitu, ok. IX tysiąclecia p.n.e. Świadczy o tym fakt znalezienia na terenie Grecji obsydianu, gdzie trafiał po wydobyciu z wyspy Melos.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.