Polskie poznawanie świata

Arabowie - rozwój trygonometrii sferycznej

Arabowie - rozwój trygonometrii sferycznej

Trygonometria (Trygonometria sferyczna jest to zespół reguł i wzorów służących do rozwiązywania trójkątów sferycznych opracowanych około 1000 roku n.e. przez arabskiego matematyka Abu al- Wafa, który wprowadził do trygonometrii funkcję tangens, a także sporządził tablicę sinusów i tangensów) zaczęła kształtować się już w starożytności, głównie w związku z rozwojem astronomii i technik nawigacyjnych.

 

Pierwsze tablice trygonometryczne ułożył Hipparch. Trygonometria (z greckiego "trigonon" - trójkąt i "metron" - miara), jest działem geometrii badającym relacje pomiędzy kątami a bokami początkowo trójkątów (trygonometria płaska) i trójkątów sferycznych (trygonometria sferyczna), a później wielokątów. Inny znany astronom i naukowiec Ptolemeusz Klaudiusz opracował tablice, które zawierały długości cięciw okręgu równoważnych wartościom funkcji 2 sin x w zakresie od 0° do kąta prostego.

Ptolemeusz prowadził także badania nad własnościami trójkątów sferycznych. Upływ czasu, liczne wojny, podboje i najazdy sprawiły, że wiele z dzieł Hipparcha i Ptolemeusza uległo zniszczeniu. Nieliczne ocalone, zostały przetłumaczone i wykorzystane do nawigacji przez Arabów podbijających tereny Egiptu, Mezopotamii, Afryki północnej i części krajów europejskich. W czasie rejsów Arabowie nauczyli się wykorzystywać zmienne wiatry do pływania halsami ( czyli zygzakowania tak, aby wiatr zawsze wypełniał żagiel i nie spychał jednostki z objętego kursu).

Właściwe ustalenie położenia na morzu w odniesieniu do ciał niebieskich i lądowych nie byłoby możliwe bez wykorzystania do celów badawczych przetłumaczonych dzieł indyjskich i greckich np. Elementów Euklidesa, a także wspomnianych tablic Hipparcha i Ptolemeusza. Wykorzystanie tablic, a także naukowy mecenat kalifów bagdadzkich nad rozwojem rodzimej nauki, zaowocował powstaniem ośrodków badawczych i astronomicznych zajmującymi się badaniami nad astronawigacją i pomiarem południka. Astronomia w życiu Arabów była ważna nie tylko ze względów poznawczych, odgrywała istotną rolę w życiu codziennym.

Dzięki obliczeniom astronomicznym wyznaczano godziny modlitw, początek i koniec postu, a podbojom uzyskano dostęp do bogatych i żyznych terenów przy ujściu Nilu, Eufratu i Tygrysu. Pociągało to za sobą szybki rozwój żeglugi i handlu. Płynąc przez Morze Arabskie do Morza Czerwonego (zwanego Sinus Arabicus czyli Zatoka Arabska) żeglarze musieli pokonać ponad 1500 mil morskich w trudnych warunkach, przy zmiennych wiatrach zwanych monsunowymi (od arabskiego mausin - sezon, kiedy to dwa razy do roku następowały zmiany, od czerwca do końca września wiał wiatr z południowego zachodu, i był ciepły i burzliwy, występowały wtedy gwałtowne szkwały.

Natomiast monsun zimowy z północnego wschodu zaczynał się w listopadzie i kończył w marcu, był słabszy i chłodniejszy umożliwiał spokojniejszą i bezpieczniejszą żeglugę). Tak trudne warunki nawigacyjne i znaczne odległości do pokonania nie byłyby możliwe bez wynalezienia przyrządów nawigacyjnych i tablic umożliwiających zliczenie danych z przyrządów tak, aby dało się nie tylko wykreślić kurs, ale także wskazać punkt, w którym statek się znajdował.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.