Polskie poznawanie świata

Henryk Żeglarz

Henryk Żeglarz

Dom Henrique o Navegador znany jako Henryk Żeglarz (przydomek nadany po śmierci) urodził się 4 marca 1394 roku w Porto.

 

Był trzecim synem króla Portugalii Jana I Dobrego i Filipy Lancaster. Był założycielem uniwersytetu w Lizbonie, a także pierwszej na świecie Akademii Morskiej w Sagres. Wokół uczelni zgromadził wielu znanych i uznanych naukowców, astronomów i kartografów. Był patronem i hojnym mecenasem badań nad nowościami technicznymi, brał udział w pracach nad udoskonaleniem nowego typu żaglowca - karaweli. Powszechnie uważany za twórcę potęgi ówczesnej Portugalii. Z jego inicjatywy miały miejsce liczne wyprawy odkrywcze i handlowe.

Z terenów dzisiejszych Indii, Indochin, Abisynii, Arabii i współczesnych Chin przywożono drogie kamienie, rzadkie gatunki drzew, bawełnę, cenne przyprawy, w tym korzenie. Celem Henryka Żeglarza było zdominowanie handlu i przewozu towarów do Europy. W uznaniu jego zasług w 1415 otrzymał tytuł księcia Viseu i Pana Convilhã, a w 1417 został Wielkim Mistrzem Zakonu Rycerzy Chrystusa. W tymże roku zdobył Ceutę leżącą na północnym wybrzeżu Afryki. Twierdza miała znaczenie nie tylko jako ważny ośrodek handlu, ale także jako baza marynarki wojennej kontrolującej Cieśninę Gibraltarską. W 1418 miała miejsce wyprawa na Maderę, odkryta przez żeglarzy João Gonçalvesa Zarco i Tristão Vaz Teixeira, w 1432 roku. Kolejna wyprawa pod dowództwem adepta Akademii Morskiej z Sagres, Gonçalo Velho Cabrala odkryła Azory, a w 1436 Rio de Oro.

Zwieńczeniem wypraw było dotarcie do Senegalu w 1445 roku. Żeglarze portugalscy dzięki wsparciu dworu królewskiego zbadali w tym czasie całe zachodnie wybrzeże Afryki do Sierra Leone. Henryk Żeglarz nigdy osobiście nie brał udziału w wyprawach, ale jego wielkie zaangażowanie w pomoc przy organizowaniu wypraw i wsparcie finansowe umożliwiało tak znaczącą ekspansję morską i sprawiło, że Portugalia stała się pierwszą potęgą morską średniowiecza. Pojawia się także w czasach panowania Henryka Żeglarza - w formie legendy wątek polski. Podobno król Władysław III Warneńczyk przeżył bitwę pod Warną i jako Henrique Alemao zbiegł na Maderę, gdzie zamieszkał w posiadłości Madalena do Mar podarowanej przez Henryka Żeglarza. Tam miał się ożenić, doczekać syna i zginąć na morzu podczas jednej z licznych wypraw badawczych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.