Polskie poznawanie świata

Pomiar wysokości ciał niebieskich

Pomiar wysokości ciał niebieskich

Po odkryciu przez Galileusza w 1610 roku księżyców Jowisza, podjęto próbę wykorzystania ich w charakterze zegara, sporządzając efemerydy ich ruchu (z greckiego „ephemerís” „ephemerídos”  czyli coś trwającego dzień od „heméra”- ‘dzień’), których porównanie z pozycjami obserwowanymi pozwalało na przybliżone wyznaczenie czasu południka zerowego.

 

Dokładność takich wyznaczeń była jednak bardzo mała (zarówno ze względu na stosowane techniki obserwacyjne - „na oko”, jak również z powodu niedoskonałości samych efemeryd). Dopiero w 1763 roku angielski astronom Nevil Maskelyne zaproponował alternatywną metodę wyznaczania czasu z obserwacji odległości kątowej Księżyca i wybranych gwiazd (Księżyc wskutek swojego ruchu orbitalnego względnie szybko przesuwa się na tle gwiazd, a jego chwilowe położenia można zapisać w formie tablic dla określonych momentów czasu).

Metoda ta, zwana "Lunar distance method", była sporadycznie używana jeszcze w latach 50- tych XIX wieku. Kolejnym udoskonaleniem w obliczaniu pozycji, była metoda zaproponowana w 1837 roku przez amerykańskiego kapitana Thomasa Sumnera. Zauważył on, że Słońce może być w danej chwili widoczne na odległości zenitalnej (jest to kąt pomiędzy kierunkiem na zadany punkt sfery niebieskiej, a kierunkiem na zenit księżyca. Odległość zenitalna jest wyrażana w  stopniach, zmieniając swoją wartość w zakresie od 0 stopni w zenicie poprzez 90 stopni na horyzoncie, do 180 stopni w nadirze - punkcie położonym naprzeciwko zenitu).

Odległość zenitalna jest ściśle związana z wysokością ciała nad horyzontem. Mierząc dwukrotnie odległość zenitalną Słońca w odpowiednim interwale czasowym (lub odległości zenitalne dwóch różnych obiektów) i wyliczając dla każdego momentu obserwacji położenie punktu pod słońcem lub w przypadku pomiarów nocnych ,pod księżycem można narysować dwa koła pozycyjne i graficznie wyznaczyć własne położenie, jako jeden z dwóch punktów przecięcia tych kół.

Metoda Sumnera została zmodyfikowana przez St.Hilaire'a i polega na tym, że zamiast całego koła pozycyjnego rysuje się jedynie jego niewielki fragment, w bezpośrednim sąsiedztwie położenia obserwatora, który można przybliżyć odcinkiem linii prostej, nazywanej też  linią pozycyjną. Ta metoda w ograniczonym zakresie stosowana jest w astronawigacji do dziś.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.