Polskie poznawanie świata

Eratostenes

Eratostenes

Badania nad kulistością i wielkością ziemi zajmowało się wielu naukowców i astronomów, wśród nich grecki astronom, matematyk i filozof Eratostenes. 

 

Urodzony w Cyrenie w 276 roku p.n.e. będąc kierownikiem Biblioteki Aleksandryjskiej zauważył, że w niektóre dni w Asuanie najgłębsze studnie są oświetlane przez słońce „do dna” bez widocznego cienia, oznaczało to, że promień pada pionowo względem dna studni a to świadczy o tym, że jest w zenicie. Zauważył także, że w Aleksandrii słońce rzuca cień, obliczył, że w Aleksandrii było odchylone od zenitu o 7 stopni i 12 minut co stanowi 1/50 kąta pełnego czyli 360 stopni.

Ten pomiar uzupełnił zmierzeniem odległości między Asuanem a Aleksandrią. Wykorzystał do tego informację o czasie podróży karawan między miastami, znając średnie tempo marszu karawany, ustalił odległość na 5000 stadionów ( jeden stadion to około 185 metrów). Po przemnożeniu 5000 stadionów przez 50 otrzymujemy 250 000 stadionów (czyli 40 000 km). Pomiar jak wszystkie wykonywane w tamtych czasach nie był doskonały, gdyż rzeczywisty obwód ziemi wynosi 40 041,455 km, a Eratostenesowi wyszło między 39 690 km, a 46 620 km.

Mimo pewnych błędów w obliczeniach zarówno Marinosa jak i Eratotenesa należą się obu badaczom słowa uznania za tak niewielki błąd w obliczeniach. Brak skomplikowanych maszyn liczących, dokładnych obserwacji zjawisk zachodzących na niebie, nie przeszkodził w dokonaniu obliczeń obarczonych stosunkowo niewielkim błędem. Eratostenes swoje badania i wyniki opisał w trzytomowym dziele „Geographica”czy „Catasterismi” - poświęconym astronomii, niestety z obu dzieł do dnia dzisiejszego pozostały tylko fragmenty.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.