Polskie poznawanie świata

Legendy średniowieczne

Legendy średniowieczne

Upadek Cesarstwa Rzymskiego doprowadził do niemal całkowitego upadku kartografii, ośrodki naukowe w większości przestały istnieć, przetrwały tylko skupione przy kościele.

 

Kościół prezentujący wsteczne poglądy naukowe nie pozwalał na rozwijanie badań innych niż te, które potwierdzały tezy kościelne i nie naruszały doktryny postrzegania świata, która głosiła, że najważniejszy jest Bóg postawiony w centrum wszechświata, wokół którego wszystko się obraca - teocentryzm. Pozostawione po Ptolemeuszu mapy prezentujące w sposób rzetelny i systematyczny aktualny stan wiedzy odrzucono, a większość opracowań uległo zniszczeniu. Obiektywną wiedzę zastąpiono fantazjami, świat przedstawiano jako jajowaty, prostokątny, okrągły podparty na filarach, a także w kształcie płaszcza lub dysku.

Na mapach zamiast rzetelnych informacji pojawiły się mityczne miejsca, legendarne postacie, potwory i niebezpieczne miejsca. Wygląd map średniowiecznych bardziej przypominał uproszczone schematy z licznymi rysunkami jakie można znaleźć u ludów prymitywnych, niż poparte rzetelnymi badaniami opracowania. Średniowiecze było „najpłodniejszym” okresem powstawania takich map, pojawiło się szereg morskich legend i opowieści, legenda o kraju Amazonek - wojowniczych kobietach - dziewicach, które marynarze umieszczali na Bałtyku lub na północnym wschodzie w pobliżu Norwegii. Informacja o kraju Amazonek umieszczona została nawet w „Monumenta Historiae Norvegiae”. Amazonki ze średniowiecznych legend słynęły z okrucieństwa i waleczności. Obywały się bez mężczyzn, od czasu do czasu wchodząc tylko z nimi w kontakt fizyczny dla potomstwa.

W przypadku, gdy urodziły się dziewczynki wychowywały je na kolejne wojowniczki, a jeśli trafił się chłopiec zabijały go. Innym ulubionym tematem marynarzy była legenda o diablicy morskiej przypominającej syrenę z tym, że zamiast ludzkiej głowy miała łeb kozła. Te, jak też inne stwory morskie, rysowano na mapach ku przestrodze żeglarzy, a także dla podkreślenia niebezpieczeństwa jakie czai się w mało zbadanych rejonach oceanu. Czas wczesnego średniowiecza to nie tylko nawrót do guseł, wierzeń i legend, ale także całkowity upadek żeglugi handlowej i podróży zamorskich, którego główną przyczyną byli Arabowie kontrolujący główne szlaki handlowe wiodące z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy.

Najbardziej znanymi mapami z wczesnego średniowiecza jest mapa mozaikowa z Madaby, przedstawia Palestynę i Dolny Egipt. Pochodzi z VI wieku n.e. i znajduje się na posadzce greckokatolickiej bazyliki św. Jerzego w mieście Madaba w Jordanii. Mapa pierwotnie miała 6 m szerokości i 15, a może nawet 25 m długości. Wykonano ją z 2 milionów kawałków. Do naszych czasów dotrwał tylko fragment mapy obejmujący obszar od Libanu na północy do delty Nilu na południu.

Odkryta w 1884 roku przez greckiego Diakona Cleofas’a Kikylidis’a, została w latach 1965-66 odrestaurowana. Inna znana mapa to Mervingian Map z 750 roku n.e. nieznanego autora. Jest najstarszą zachowaną mapą świata. Jest to manuskrypt o wymiarach 29x23 cm i był przeznaczony do kosmografii Juliusa Honoriusa i Orosiusa jako ilustracja. Mapa ma wiele błędów, z największych można wymienić umieszczenie Judei na południe od Morza Śródziemnego, Krety na północ od Cypru, Sardynii na północ od Korsyki, wiatr zachodni - zefir jest pokazany jako południowy, Morze Kaspijskie jest zatoką Oceanu Północnego, Sycylia ma kształt rombu, a Wyspy Brytyjskie są rozmiaru Korsyki. Mimo tylu błędów jest jednym z najcenniejszych zabytków kartograficznych na świecie.

Zupełnie wyjątkową mapą na tym tle jest mapa świata Cottoniana z IX wieku n.e. Jako nieliczna nie przedstawia Jerusalem jako centrum świata i w odróżnieniu od poprzednich jest bardzo szczegółowa w przedstawieniu wybrzeży. Można ją porównać do map portolanowych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.