Polskie poznawanie świata

Najstarsze mapy

Najstarsze mapy

Powstanie pierwszych map jest trudne do ustalenia, prawdopodobnie pojawiły się zanim człowiek nauczył się pisać. Pierwsze prymitywne rysunki najbliższej okolicy umieszczane były na kościach, kamieniach i drzewie.

 

Najstarsze znane mapy z 3800 roku p.n.e. pochodzą z Iraku wykonane na glinianej tabliczce pokazują północną Mezopotamię i rzekę Eufrat. Egipskie, malowane były na papirusach już w XII wieku p.n.e. Natomiast w Babilonie w VI wieku p.n.e. wykonana została mapa na wypalonej płytce glinianej pokazująca całą Ziemię i ocean w formie okręgu, który symbolizuje ocean, a w jego centrum zaznaczono cały ówcześnie znany świat - Babilonię, Asyrię, Urartu i Suzę. Pierwszą znaną i udokumentowaną wyprawą, gdzie wykorzystywane były mapy jest wyprawa Hannona w 500 roku p.n.e. i Fenicjan dookoła Afryki zachodniej. W Grecji za najstarszą mapę uważa się sporządzoną w 550 roku p.n.e. kolistą mapę świata Anaksymandera z Miletu. Obejmowała całe Morze Śródziemne i Morze Czarne.

Mapami w trakcie rejsu do Brytanii i Norwegii w 330 roku p.n.e. posługiwał się także inny słynny podróżnik - Pyteasz z Massalii.

Oprócz map sporządzanych na płytkach glinianych, na obszarze Mikronezji żeglarze posługiwali się „mapami nawigacyjnymi” wykonanymi z patyków. Sieć patyczków była wiązana ze sobą, a w miejscu połączeń umieszczano muszelkę. Oznaczała ona wyspę, a długość patyczka odległość między nimi, natomiast kąt między patyczkami wyznaczał kurs z wyspy na wyspę.

Zarówno pierwsze mapy z czasów neolitu jak i późniejsze starożytne z najsłynniejszą mapą Ptolemeusza, oprócz funkcji praktycznej spełniały także funkcję ozdobno - artystyczną, były pięknie graficznie zdobione, na mapach pełno było kolorowych ilustracji, ozdobnych marginesów i fantazyjnej czcionki. Wszystkie te obrazy były w większości wyobrażeniami o dalszych i bliższych krainach, zjawiskach pogodowych, przyrodzie i zwierzętach niż faktyczną wiedzą. Także podróżnicy arabscy i chińscy tworzyli pierwsze mapy odkrywanych obszarów. Ponieważ nie znano wtedy jeszcze pojęcia południków i równoleżników posługiwali się pierwotną wersją róży wiatrów.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.