Polskie poznawanie świata

Odwzorowanie Mercatora

Odwzorowanie Mercatora

Odwzorowanie Mercatora - to odwzorowanie walcowe Ziemi. Jest to jedno z najstarszych odwzorowań kartograficznych, wynalezione w XVI w. przez flamandzkiego kartografa Gerharda Kremera, zwanego Mercatorem.

 

Mecator „odgiął” południki ziemskie tak, aby stały się liniami prostymi i do siebie równoległymi. Dzięki temu na walcu stycznym do powierzchni ziemi wzdłuż równika przedstawione są jako linie proste, równoległe prostopadłe do równika. Ponieważ w rzeczywistości odległości między południkami maleją do zera w miarę wzrostu szerokości, a na mapie są równe tak więc i równoleżniki uległy zwiększającym się rozciągnięciom.

Aby uzyskać wierność kątów Mercator zaczął zwiększać odległości między równoleżnikami o taką samą długość jaką rozciągnął południki. Mapa Mercatora jest zniekształconym walcem, gdyż oddaje wiernie kąty ale nie ma na niej biegunów i okolic podbiegunowych, dlatego nie nadaje się do żeglugi po morzach arktycznych i antarktycznych. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.