Polskie poznawanie świata

Portolany

Portolany

Mapy portolanowe (z włoskiego portolano lub łacińskiego porto, portare- nieść), powstawały od XIII wieku do XV, malowane były ręcznie na pergaminie.

Prawdopodobnie pierwowzorem dla portolanów były greckie periple, stanowiące opisy pojedynczych podróży między portami. Portolany były bardzo starannie i szczegółowo opisanymi, przewodnikami dla żeglarzy i odpowiadały dzisiejszym locjom. Oparte na siatce rumbów przedstawiały zarysy lądów i mórz, podane były nazwy portów i miast nabrzeżnych. Mapy tego typu stanowiły nową jakość przede wszystkim położony został duży nacisk na zgodność kształtów na mapie z odpowiednikami geograficznymi w naturze. Portolany koncentrowały się na przedstawieniu wybrzeży, wnętrze lądu pozostawiając puste.

Udoskonalenie wynalezionej przez Włocha Flavia z Positano busoli, i w związku z tym precyzyjne ustalenie położenia geograficznego pozwoliło na wykreślenie linii brzegowej odpowiadającej kształtem obecnemu wyglądowi. Na portolanach malowano róże wiatru jako siatkę kartograficzną, a sama ziemia uważana była za płaszczyznę ,a nie kulę. Mapy malowano ręcznie i umieszczano rzędami nazwy przy zarysowanym konturze brzegu, pojawiła się także sieć przecinających się prostych linii tzw. linii rumbowych z czasem ewoluujących w stronę róży wiatrów.

Opisy miejscowości wykonywano prostopadle do wybrzeżu zgodnie z kierunkiem płynięcia okrętu, miejsca niebezpieczne oznaczano opisami umieszczonymi „na morzu”. Zamieszczane były także przy opisie flagi i herby, które miały informować żeglarza o przynależności politycznej danego obszaru . Ważną cechą portolanów był fakt, że opracowywano je w określonej skali i z dobrze zaznaczoną linią zatok i przylądków. Portolany miały także liczne elementy dekoracyjne, barwnie iluminowane, nabierały walorów prac artystycznych. Przy zachodniej krawędzi niektórych portolanów prezentowana była scena religijna, a miasta, góry, rzeki ozdabiano odpowiednią miniaturą.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.