Polskie poznawanie świata

Skylaks z Kariandy

Skylaks z Kariandy

Pierwsi żeglarze nie tylko odkrywali nieznane krainy, ale także starali się je możliwie jak najdokładniej opisać, odnosiło się to nie tylko do przebytej drogi i warunków pogodowych, ale przede wszystkim do ludów, krain, linii brzegowej i portów.

 

Już w 515 roku p.n.e. król perski Dariusz I szykując się do ataku na Indie, wysłał greckiego podróżnika i żeglarza Skylaksa z Kariandy do Indii w celu zbadania biegu rzeki Indus. Początek wyprawy miał miejsce w Gandaharze, płynąc rzeką Indus dotarli do Oceanu Indyjskiego i następnie do Morza Czerwonego. Po wyprawie trwającej trzydzieści miesięcy swoje spostrzeżenia Skylaks spisał w dziele historycznym „ Periplus tes thalasses tes ojkumenes Europes kaj Asias kaj Libyes” - „Opłynięcie morza dookoła Europy, Azji i Libii”. Niestety Periplus zaginął i do dnia dzisiejszego znane są tylko fragmenty z tego dzieła. Skylaksowi przypisuje się także przepłynięcie Morza Śródziemnego i Czarnego od cieśniny Gibraltarskiej, aż do Ceuty i Tangeru.

Także z tej podróży sporządził szczegółową relację i jest to najstarszy zachowany grecki przewodnik z dokładnym opisem przebytych krain, miast, rzek, gór, zatok, cieśnin i wysp. Przy okazji podaje odległości między nimi, a także opisuje zamieszkujące te krainy ludy. Dzięki tak dokładnym opisom, zarówno Skylaksa jak i jego następców, stało się możliwe wykreślenie pierwszych map z naniesionymi nań krainami.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.