Polskie poznawanie świata

Kapitan wykreśla kurs

Kapitan wykreśla kurs

Od najdawniejszych czasów zwykło się przyjmować, iż osobą sterującą statkiem dokonującą pomiarów nawigacyjnych, określających pozycję jednostki i będącą jednocześnie odpowiedzialną za całość czynności związanych z żeglugą był i jest kapitan, zwany w czasach greckich „kybernetes”. Na kapitanie spoczywał obowiązek przygotowania statku do rejsu, zwerbowania i zweryfikowania załogi i prawidłowego załadunku towaru.


Przed wyznaczeniem kursu kapitan lub nawigator musiał zapoznać się z mapą, na której będzie wykreślał kurs. Wybierał odpowiednią mapę obszaru żeglownego i zapoznawał się z warunkami geograficznymi,  zwracał głównie uwagę na skalę, tak zwane „zero mapy”,  sprawdzał poziom średni wody, gdyż na każdym akwenie jest on inny w zależności od obszaru morskiego - ocean, morze, wody śródlądowe. Kapitan lub nawigator, kierunek (kurs) wykreśla na mapie jako linię prostą przechodzącą przez dwa punkty. Ów kierunek określany jest za pomocą kąta zawartego między kierunkiem północnym a kierunkiem danej linii. Kursy i namiary wykreśla za pomocą trójkąta nawigacyjnego. Należy go kłaść na mapę zawsze kątem prostym w dół, do siebie. Odczyt jest zawsze od strony kąta prostego. Na prawo od południka to kursy od 0 do 180° (na trójkącie skala zewnętrzna - zielona), na lewo od południka to kursy od 180° do 360° (na trójkącie skala wewnętrzna - czerwona).

Przykładowo, gdy chcemy od punktu "A" wyznaczyć kurs 335° lub 155° , należy przyłożyć trójkąt nawigacyjny do najbliższego południka tak, by przeszedł on przez środek przeciwprostokątnej (zaznaczony punkt, czerwona kreska na ekierce) i żądany kierunek na skali, w tym wypadku 155° lub 335° . Przeciwprostokątna tak ułożonego trójkąta wskazuje pożądany kierunek. Następnie należy przy pomocy linijki przesunąć równolegle trójkąt, tak by przeciwprostokątna przeszła przez punkt "A".

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.