Polskie poznawanie świata

Peter van der Horst

Galeria

Peter van der Horst

Adler von Lubeck (Orzeł z Lubeki)

Wszystkie nowości techniczne ułatwiające żeglugę i orientację geograficzną wykorzystywane były nie tylko na potrzeby statków handlowych i rozwój linii żeglugowych, ale także na jednostkach wojennych  do manewrowania i uprzedzania posunięć wroga w trakcie bitwy.


W czasach Wojny Północnej (1563-1570) Hanza na czele z Lubeką prowadziła działania zbrojne przeciwko rosnącym wpływom Szwecji na Bałtyku i Morzu Północnym, głównie przy pomocy okrętów wojennych. Jednym z nich był największy wybudowany w tym czasie w Lubece galeon  Adler von Lübeck (Orzeł z Lubeki), mający ponad 2000 ton wyporności i 78 m długości. Budowa tej jednostki, jej wyposażenie, uzbrojenie, a także możliwości manewrowe i bojowe zostały opisane przez XVII- wiecznego kronikarza Lubeki Petera van der Horsta w prowadzonych zapiskach. Znalazł się tu dokładny opis wykorzystania logu do określenia prędkości żaglowca, a także możliwości jakie daje pomiar szybkości z właściwą obserwacją zbliżających się innych obiektów. Horst opisuje także inne sposoby jakimi posługują się żeglarze przy ocenie kursu i prędkości statku, głównie te wynikające z doświadczenia kapitana. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.