Polskie poznawanie świata

Rzymskie liczniki łopatkowe

Rzymskie liczniki łopatkowe

Obliczanie czasu niezbędnego do pokonania w trakcie rejsu dziennego nastręczało sporo trudności i było kłopotliwe, gdyż można było tylko „na oko” oszacować szybkość statku i spróbować określić kiedy uda się dotrzeć do portu przeznaczenia, obserwując z  jaką szybkością dopływa się do kolejnych charakterystycznych punktów na brzegu.


Pierwszymi, którzy zbudowali przyrząd do pomiaru szybkości byli rzymianie, skonstruowali licznik łopatkowy, gdzie łopatki były osadzone na osi. Po opuszczeniu licznika do wody liczono ilość obrotów łopatek w określonym przedziale czasowym. Taki pomiar, choć nie zbyt dokładny, umożliwiał orientacyjne oszacowanie prędkości i co za tym idzie czasu trwania rejsu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.