Polskie poznawanie świata

System meldowania

System meldowania

Po przesypaniu piasku z jednej kuli klepsydry do drugiej i upłynięciu pół godziny, klepsydra była odwracana, a marynarz dodatkowo uderzał w dzwon okrętowy co miało znaczyć, że nie śpi i dokładnie wykonuje swoją czynność.


Przy siedmiu uderzeniach w dzwon wachtowy głośno oznajmiał „siódma minęła, ósma przemija”  co znaczyło zbliżanie się końca wachty. Na okrętach angielskich każde półgodziny z wyjątkiem czasu między capstrzykiem, a pobudką załogi zwanymi potocznie godzinami ciszy, wybija dzwon okrętowy, przy czym każda pełna godzina zaznaczana była podwójnym uderzeniem w dzwon, uderzenia w dzwon - potocznie określane jako „szklanki” od dźwięku jaki wydaje dzwon - „klang” była ograniczona i wynosi maksymalnie 8. Na polskich statkach i okrętach „szklanki” wybija się co 4 godziny w przystosowaniu do wachty czterogodzinnej. Samo liczenie czasu dobowego zaczyna się od godziny 12 w południe, czyli o godzinie 1230 wybija się jedną szklankę o 13 dwie itd.,  aż do godziny 16, gdy wybija się 8 szklanek i następuje zmiana wachty, po czym liczenie „szklanek” zaczyna się od nowa. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.