William Burne

Kolejnym etapem w rozwoju konstrukcji logu i zwiększenia precyzji pomiaru szybkości było wynalezienie logu sznurkowego. Powszechnie uważa się, że wynalazcami logu sznurkowego byli Anglicy. Wynalazek przypisywany jest Humfray’owi Cole.


Opis znajduje się w dziele pod tytułem „Purchasa” czyli „Opis” z 1607 roku, gdzie znajduje się informacja „o ligiewce na węzły podzielonej umożliwiającej po wrzuceniu do wody wykonać pomiar prędkości statku”, natomiast sam opis przyrządu nawigacyjnego z możliwościami zastosowania znalazł się w „Inventios and devices” Sir Williama Bourne’a, angielskiego matematyka i oficera marynarki brytyjskiej , na co dzień zajmującego się pisaniem podręczników nawigacyjnych, w których krytycznie odnosił się do wcześniejszych opracowań mówiących o pomiarach z gwiazd i słońca. Starał się tworzyć podręczniki upraszczające pomiary względem słońca i lądu. Jako ciekawostkę można dodać że Bourne był wynalazcą pierwszej „zanurzalnej” łodzi podwodnej, jej opis zawarł w księdze wynalazków opublikowanej w 1578 roku, gdzie znalazł się opis statku o drewnianej ramie pokrytego skórą zdolnego do zanurzenia przez rozszerzenie i kurczenie konstrukcji. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.