Polo Marco

MARCO POLO (1254–1324)

Wenecki kupiec i podróżnik. Ojciec i stryj wyruszyli w 1253 roku drogą lądową na Wschód, przez Persję do Chin. Podróż zakończyła się w 1268 roku w Akce. Po dwóch latach Niccoló i Matteo postanowili powrócić razem z młodym Marco na dwór wielkiego chana.

W latach 1271–1295 Marco Polo, przez Armenię i Afganistan, odbył podróż do Państwa Środka (Chiny), gdzie pozostał 17 lat. Po powrocie droga morską wokół Sumatry i Indii do Zatoki Perskiej, a następnie przez Bliski Wschód do Wenecji, został oficerem floty weneckiej. W czasie jego pobytu w niewoli genueńskiej, po przegranej bitwie morskiej pomiędzy Wenecją a Genuą, w latach 1298–1299 powstało dzieło „Opisanie świata”, przez długie lata będące podstawowym źródłem geografii średniowiecznej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.