Polskie poznawanie świata

Chmielewski Jerzy

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Chmielewski Jerzy


Chmielewski Jerzy (ur. 1905, zm. 1966) - agronom i ekonomista. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i II Powstania Śląskiego. Członek założyciel Związku Pionierów Kolonialnych. W latach 1923-24 – podróżował po Brazylii realizując prace miernicze.


W latach 1928-29 wziął udział w wyprawie LMiK do Angoli. Autor wspomnień z przebiegu ekspedycji. Uczestnik akcji plantacyjnych w Angoli (1930) i Liberii (1934). Od roku 1936 w Brazylii. Dyrektor Izby Handlowo-Przemysłowej Polsko-Brazylijskiej. W okresie okupacji niemieckiej aktywny pracownik podziemnego wywiadu. Aresztowany przez gestapo i zesłany do Auchwitz. Po uwolnieniu  - szef  Biura Studiów Gospodarczych Oddziału II KG AK, pseud. „Jacek” i „Rafał”. W lipcu 1944 dostarczył do Londynu  raport i fragmenty rakiety V-2. Od 1945 roku w Brazylii. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz brytyjskim D.C.M.


Wybrane publikacje:

- J. Chmielewski, Angola. Notatnik z podróży po Afryce, Warszawa 1929.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.