Polskie poznawanie świata

Głuchowski Kazimierz

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Głuchowski Kazimierz


Głuchowski Kazimierz (ur. 1885, zm. 1941). Dziennikarz, działacz emigracyjny. Od 1906 roku w Stanach Zjednoczonych. Redaktor czasopisma „Strumień”, współredaktor „Dziennika Narodowego” i „Dziennika Związkowego”, redaktor „Rekordu Codziennego”. Od 1914r. w Legionach.


W roku 1920  został Pierwszym Konsulem RP w Kurytybie. Założyciel Związku Pionierów Kolonialnych. Prezes LMiR. Współtwórca idei kolonizacji Angoli oraz programu kolonialnego LMiK. Pracownik Działu Prasowego MSW, autor opracowań dotyczących spraw kolonialnych i tematyki polonijnej. Od lat 30 XX wieku przebywał ponownie w Ameryce. Wczasach II wojny światowej był szefem propagandy w Armii Polskiej w Kanadzie.


Wybrane publikacje:

- K. Głuchowski, Akcja kolonialna LMiR, „Morze” 1928, z. 2, s. 27-29.

- K. Głuchowski, Angola, „Morze” 1928, z. 5, s. 26.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.