Polskie poznawanie świata

Kosko Stanisław

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Kosko Stanisław


Kosko Stanisław (ur. 1898, zm., 1939). Kapitan Żeglugi Wielkiej, działacz i publicysta morski. Członek „Sokoła” i POW. Studiował w Kijowie. Po powrocie do Polski wstąpił do Marynarki Wojennej. Absolwent Szkoły Morskiej w Tczewie.


Odbył podróż do Brazylii na statku „Lwów”. W latach 1924-26 – oficer nawigacyjny tej jednostki. W latach 1926-27 studiował w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie. Jako oficer wachtowy odbył na żaglowcu Dar Pomorza podróż dookoła świata. Kapitan Żeglugi Wielkiej, od roku 1937 dyrektor Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Członek redakcji „Morza”, Współzałożyciel Związku Pionierów Kolonialnych. Członek Wydziału Morskiego i Wydziału Marynarki Wojennej LMiK. Podczas II wojny światowej dowódca zmilitaryzowanego statku „Gdynia”. Zmarł od ran, po zatopieniu jednostki. Odznaczony m. in. Krzyżem Niepodległości i Srebrnym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.


Wybrane publikacje:

- S. Kosko, Przez trzy oceany. Notatki z podróży „Daru Pomorza” dookoła świata, Warszawa 1936.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.