Polskie poznawanie świata

Lepecki Mieczysław Bohdan

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Lepecki Mieczysław Bohdan


Lepecki Mieczysław Bohdan (ur. 1897, zm. 1969). Literat i podróżnik. Służył w Legionach. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. W roku 1922 wyjechał do Brazylii. Działacz emigracyjny. Organizator Związku Polskich Towarzystw Sportowych „Junak”.


W 1924 roku powrócił do kraju. Korespondent „Polski Zbrojnej” w Hiszpanii ( 1924-25). W roku 1926 przydzielony do gabinetu Marszałka J. Piłsudskiego. Uczestnik wyprawy badającej warunki osadnicze w Peru w roku 1928 (z ramienia Banku Gospodarstwa Krajowego). Od roku 1930 służył bezpośrednio przy Marszałku. W latach 30. XX wieku odbył liczne podróże, m. in. po Azji, Bliskim Wschodzie i na Madagaskar. W roku 1935 otrzymał nominację na majora W.P. Od roku 1936 w służbie cywilnej. Dyrektor Gabinetu Prezydium Rady Ministrów, Wiceprezes Towarzystwa Emigracyjnego,  członek Związku Pionierów Kolonialnych,  członek Rady Głównej i Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej. Współtwórca  kolonialnego programu obozu rządowego. Dyrektor Międzynarodowego Towarzystwa Osadniczego. Przewodniczący komitetu organizacyjnego polskiej wyprawy badawczej w Andy ( 1933),  Kierownik komisji badającej możliwości osadnicze na Madagaskarze ( 1937 r.). Autor licznych opracowań o tematyce podróżniczej,  afrykanistycznej i amerykanistycznej.  Po 1939 roku znalazł się we Francji, a po roku 1940, kolejno w Hiszpanii, Portugalii i Brazylii. Do Polski powrócił w roku 1962. Działacz Związku Literatów Polskich. Odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych.


Wybrane publikacje:

- M.B. Lepecki, Madagaskar. Kraj, ludzie, kolonizacja, Warszawa 1938.

- M.B. Lepecki, Od Amazonii do Ziemi Ognistej. Podróże po Ameryce Południowej, Warszawa 1958.

- M.B. Lepecki, Opis stanu Parana, Warszawa 1928.

- M. B. Lepecki, Parana i Polacy, Warszawa 1962.

- M.B. Lepecki, Polskie tereny kolonizacyjne w Ameryce Południowej, Warszawa 1931.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.