Polskie poznawanie świata

Pankiewicz Michał

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Pankiewicz Michał


Pankiewicz Michał ( ur. 1887, zm. 1980). Dziennikarz, działacz emigracyjny. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu we Lwowie. Członek organizacji bojowej PPS. Więziony w latach 1905-1909. Od 1910 – w Paranie.


Studiował na uniwersytetach brazylijskich. W Polsce po 1914 roku. Organizator Towarzystwa Przyjaciół Parany. Zwolennik i rzecznik emigracji do tego kraju. Pracownik Urzędu Emigracyjnego i redaktor „Wychodźcy”. Członek wyprawy do Peru badającej możliwości  osadnicze nad Ucayali (1928). Od roku 1930 radca emigracyjny z zakresu wychodźstwa do Ameryki. Działacz na rzecz Polonii Południowoamerykańskiej. Autor licznych praz z zakresu spraw emigracyjnych i kolonialnych. Podczas II wojny światowej – poza granicami kraju. Członek ZG LMiK. Poseł na sejm ( 1938). Po wojnie – dyrektor gabinetu prezesa Rady Ministrów. Działacz PPS – Lewica i Niezależnej Partii Chłopskiej, następnie Stronnictwa Ludowego.


Wybrane publikacje:

- M. Pankiewicz, Niezłomny pionier Polski kolonialnej, „Morze”,  1936, z. 9, s. 16-17.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.