Polskie poznawanie świata

Warchałowski Kazimierz

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Warchałowski Kazimierz


Warchałowski Kazimierz (ur. 1873, zm. 1943). Działacz emigracyjny, polonijny i kolonialny. Publicysta. Absolwent Uniwersytetu w Petersburgu. Od 1901 roku w Brazylii. Twórca polskiego pawilony na wystawie światowej w Kurytybie (1903).


Założyciel pisma „Polak w Brazylii”. Działacz na rzecz szkolnictwa polskiego w Brazylii. Właściciel  kilku przedsiębiorstw przemysłowych. Organizator i prezes Polskiego Komitetu Centralnego w Brazylii (1914), organizującego nabór ochotników do polskiego wojska we Francji. Po wojnie w Polsce. Naczelnik wydziału Wychodźstwa Zamorskiego Urzędu Emigracyjnego. Odbywał kilkakrotne podróże do Ameryki Południowej.  Właściciel koncesji na kolonię polską w Montanii peruwiańskiej. Autor prac z zakresu spraw emigracyjnych i kolonialnych. Działacz i ideolog LMiK. Zwolennik idei przyznania Polsce poniemieckich terytoriów pozaeuropejskich.


Wybrane publikacje:

- K. Warchałowski, Na wodach Amazonii, Warszawa 1938.

- K. Warchałowski, Peru, Warszawa 1930.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.