Polskie poznawanie świata
Wprowadzenie - Angola (Republika Angoli)
Wprowadzenie - Angola (Republika Angoli)
Obszar Angoli składa się z terenów leżących w południowo-zachodniej części Afryki, nad Oceanem Atlantyckim oraz z leżącej na północ od ujścia rzeki Kongo, niewielkiej terytorialnie enklawy, zwanej Kabinda, którą od kraju oddzielają tereny należące do Demokratycznej Republiki Kongo.
W efekcie państwo sąsiaduje z Kongo Brazaville, Demokratyczną Republiką Konga, Zambią oraz z Namibią. Od roku 1975Angola jest suwerennym państwem, podzielonym na18 prowincji. Językiem urzędowym jest portugalski.
Środowisko naturalne
Od strony wybrzeża rozciąga się pas nizin, które przechodzą w płaskowyż o wysokości ponad 1000 m n.p.m., zajmujący ponad dziewięćdziesiąt procent powierzchni kraju. Wyżyna ta od strony północnej łagodnie opada w kierunku Kotliny Kongo. Natomiast od wschodu w stronę Kotliny Kalahari. Najważniejsze rzeki Angoli to Kuanza, Zair, Kunene i Kubango.
Klimat
W znacznej części kraju jest podrównikowy, suchy. Jedynie na obszarze Kabindy występuje klimat podzwrotnikowy, wilgotny. W strefie przybrzeżnej, w wyniku widocznych różnic temperatury między oceanem i lądem, występują silne bryzy i częste mgły.
Świat zwierzęcy jest bogaty
Występują tu wszystkie zwierzęta, które powszechnie kojarzone są z Afryką: słonie, gepardy, nosorożce, bawoły, antylopy, żyrafy, zebry, krokodyle. Obecnie na terenie Angoli istnieje aż pięć parków narodowych i rezerwaty przyrody.
Ludność
Najliczniejszymi mieszkańcami Angoli są ludy Bantu: m. in. Owimbundu, zamieszkujący wyżynę, Bambundu żyjący na wybrzeżu i w okolicach stolicy – Luandy oraz Bakongo osiadli na północy kraju. Ponad 45% populacji jest wyznawcami wierzeń tradycyjnych. Pozostali to chrześcijanie (katolicy i protestanci).
Rys Historyczny
Tereny dzisiejszej Angoli wchodziły w XVI wieku w zakres trzech wielkich królestw: Kongo, Ndongo i Lunda. Od roku 1592 obszar stał się kolonią portugalską, a zarazem terenem znanym z handlu niewolnikami i kością słoniową. W roku 1951 uzyskał on status terytorium zamorskiego Portugalii. Lata 50. XX wieku to okres narastających ruchów niepodległościowych, które przybrały ostatecznie formę wieloletniej walki zbrojnej prowadzonej przez rozmaite ugrupowania. W roku 1975 Angola uzyskała niepodległość, co nie zakończyło dalszych walk, które przerodziły się w wieloletnią wojnę domową, zprzerwaną podpisaniem nietrwałego rozejmu w roku 1994. Kolejne zawieszenie broni (2006 r.) dało możliwość przeprowadzenia dwa lata później wyborów do Parlamentu, wygranych przez Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli (MPLA). Kolejne wybory, przeprowadzone w roku 2012 potwierdziły przewagą tej partii.
Źródła:
Angola, w: Almanach Państw Świata, (red.) Henryka Bielicka, Warszawa 2004, s. 55-56.
Angola, w: Państwa Świata, (red.) Bartłomiej Kaczorowski, PWN, Warszawa 2009, s. 22-25
Rajmund Mydel i Jerzy Groch (red.), Przeglądowy Atlas Świata (Popularna Encyklopedia Powszechna), Afryka, Kraków 1998,s. 202-204.
Ryszard Vorbrich, Afryka na południe od Kotliny Konga z Madagaskarem, w: Świat Grup Etnicznych, (red.)
A. Posern-Zieliński, Wielka Encyklopedia Geografii Świata, s.329-342.
Strona Internetowa: Embassy of Angola Washington DC: http://www.angola.org/(dostęp 16.07.2014)
Strona Internetowa: Central Intelligence Agency (US): https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ao.html (dostęp 16.07.2014)