Polskie poznawanie świata

Wprowadzenie - Angola (Republika Angoli)

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Wprowadzenie - Angola (Republika Angoli)


Obszar Angoli składa się z terenów leżących w południowo-zachodniej części Afryki, nad Oceanem Atlantyckim oraz z leżącej na północ od ujścia rzeki Kongo, niewielkiej terytorialnie enklawy, zwanej Kabinda, którą od kraju oddzielają tereny należące do Demokratycznej Republiki Kongo.


W efekcie państwo sąsiaduje z Kongo Brazaville,  Demokratyczną  Republiką Konga, Zambią oraz z Namibią. Od roku 1975Angola jest suwerennym państwem, podzielonym na18 prowincji. Językiem urzędowym jest portugalski.

Środowisko naturalne
Od strony wybrzeża rozciąga się pas nizin, które przechodzą w płaskowyż o wysokości ponad 1000 m n.p.m., zajmujący ponad dziewięćdziesiąt procent powierzchni kraju. Wyżyna ta od strony północnej łagodnie opada w kierunku Kotliny Kongo. Natomiast od wschodu w stronę Kotliny Kalahari. Najważniejsze rzeki Angoli to Kuanza, Zair, Kunene i Kubango.

Klimat
W znacznej części kraju jest podrównikowy, suchy. Jedynie na obszarze Kabindy występuje klimat podzwrotnikowy, wilgotny. W strefie przybrzeżnej, w wyniku widocznych różnic temperatury między oceanem i lądem, występują silne bryzy i częste mgły.

Świat zwierzęcy jest bogaty
Występują tu wszystkie zwierzęta, które powszechnie kojarzone są z Afryką: słonie, gepardy, nosorożce, bawoły, antylopy, żyrafy, zebry, krokodyle. Obecnie na terenie Angoli istnieje aż pięć parków narodowych i rezerwaty przyrody.

Ludność
Najliczniejszymi mieszkańcami Angoli są ludy Bantu: m. in. Owimbundu, zamieszkujący wyżynę, Bambundu żyjący na wybrzeżu i w okolicach stolicy – Luandy oraz Bakongo osiadli na północy kraju. Ponad 45% populacji jest wyznawcami wierzeń tradycyjnych. Pozostali to chrześcijanie (katolicy i protestanci).

Rys Historyczny
Tereny dzisiejszej Angoli wchodziły w XVI wieku  w zakres trzech wielkich królestw: Kongo, Ndongo i Lunda.  Od roku 1592 obszar stał się kolonią portugalską, a zarazem terenem znanym z handlu niewolnikami i kością słoniową. W roku 1951 uzyskał on status terytorium zamorskiego Portugalii. Lata 50. XX wieku to okres narastających ruchów niepodległościowych, które przybrały ostatecznie formę wieloletniej walki zbrojnej prowadzonej przez rozmaite ugrupowania. W roku 1975 Angola uzyskała niepodległość, co nie zakończyło dalszych walk, które przerodziły się w wieloletnią wojnę domową, zprzerwaną podpisaniem nietrwałego  rozejmu w roku 1994. Kolejne zawieszenie broni (2006 r.) dało możliwość przeprowadzenia dwa lata później wyborów do Parlamentu, wygranych przez Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli (MPLA). Kolejne wybory, przeprowadzone w roku 2012 potwierdziły przewagą tej partii.


Źródła:

Angola, w: Almanach Państw Świata, (red.) Henryka Bielicka, Warszawa 2004, s. 55-56.

Angola, w: Państwa Świata, (red.) Bartłomiej Kaczorowski, PWN, Warszawa 2009, s. 22-25

Rajmund Mydel i Jerzy Groch (red.), Przeglądowy Atlas Świata (Popularna Encyklopedia Powszechna), Afryka, Kraków 1998,s. 202-204.

Ryszard Vorbrich, Afryka na południe od Kotliny Konga z Madagaskarem, w: Świat Grup Etnicznych, (red.)

A. Posern-Zieliński, Wielka Encyklopedia Geografii Świata, s.329-342.

Strona Internetowa: Embassy of Angola Washington DC: http://www.angola.org/(dostęp 16.07.2014)

Strona Internetowa: Central Intelligence Agency (US): https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ao.html (dostęp 16.07.2014)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.