Polskie poznawanie świata

Indonezja

Indonezja

Michał i Adik (synowie) – Świat Młodych, 1984 r. Foto: Archiwum Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

„Na akweny dyplomacji żegluga zboczyła.
Sztormy, flauty, szkwały, nie zabrakło raf.
Aż tu nagle Indonezja się zjawiła,
Jak syreny, światło w mroku. Co za traf!”

„Osiemdziesiątka”
(rymowany wawrzynek ku czci)
Jerzy Chociłowski

W Indonezji Andrzej Wawrzyniak spędził blisko 10 lat. W latach 1961-1965 był attaché kulturalnym, a w latach 1967-1971 zastępcą szefa misji i chargé d’affaires Polski w Indonezji. Tam rozpoczął profesjonalną działalność kolekcjonerską, która w przyszłości doprowadzi do powstania działa życia Muzeum Azji i Pacyfiku:

„Indonezja mnie kupiła bezpowrotnie (...) Tam autentycznie straciłem głowę na punkcie szeroko rozumianej kultury indonezyjskiej”

Początkowo interesowała go przede wszystkim biała broń, szybko jednak zainteresowanie to rozszerzyło się na maski, tkaniny, lalki teatralne, rzeźby, malarstwo, instrumenty muzyczne, a także sztukę współczesną. Nawiązał przyjaźnie z wieloma wybitnymi artystami indonezyjskimi tego czasu. Andrzejowi Wawrzyniakowi początek kariery zawdzięcza m.in. Nyoman Gunarsa, dziś malarz o międzynarodowej renomie. Bliskie kontakty z przedstawicielami świata indonezyjskiej polityki i kultury procentują do dziś. Sam prezydent Sukarno nadał polskiemu dyplomacie przydomek „Nusantara”, w latach 60. Do dnia dzisiejszego przez Indonezyjczyków jest powszechnie uważany za stałego ambasadora ich kultury w Polsce i na świecie, a jego działalność często budzi zainteresowanie tamtejszych mediów.

„Zaprawdę pan Andrzej, marynarz, dyplomata, podróżnik – pielgrzym przemierzający kontynenty, a przede wszystkim człowiek – ciekawy drugiego człowieka. Człowiek, który zostawił swoje serce w Indonezji, gdzie dotarł jako dyplomata w 1961 r.; który kraje azjatyckie stara się połączyć ze swoją Ojczyzną – Matką znad Wisły. Robi to od wielu lat, poprzez założenie i stałe powiększanie Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie” – napisał Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Polski w liście gratulacyjnym z okazji 80-lecia Andrzeja Wawrzyniaka.1

 

1 „Maharadża z Powiśla”, str. 35

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.