Polskie poznawanie świata

Słowem wstępu

Słowem wstępu

W okresie pobytu na zesłaniu w latach 1864 – 1877, prowadził badania o charakterze antropologicznym oraz obserwacje etnograficzne wśród zamieszkujących Buriatów zamieszkujących Daurię (Kraj Zabajkalski).

Po przeniesieniu nad Bajkał, prowadził badania limnologiczne oraz dokonał ważnych odkryć związanych z fauną najgłębszego jeziora na świecie, opisując ponad 100 nowych gatunków skorupiaków i ryb. Podczas ekspedycji na tereny nad Amurem i Ussuri, do tajgi mandżurskiej nad rzeką Arguń oraz do Mongolii, prowadził badania przyrodnicze (fauna lądowa, ptaki wodne) oraz geologiczne.

W trakcie drugiego pobytu na Kamczatce, Wyspie Beringa (wchodzącej w skład Wysp Komandorskich) oraz na Kurylach w latach 1879 - 1883, pełniąc funkcję lekarza na kontrakcie rządowym w Pietropawłowsku Kamczackim, prowadził badania zoologiczne (fauna Kamczatki i Wysp Komandorskich), antropologiczne i etnograficzne wśród Itelmenów (Kamczadali), Koriaków i Aleutów.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.