Polskie poznawanie świata

Spuścizna

Spuścizna

Pierwsza strona listu Spółki Nakładowej „Książka” do Jana Piłsudskiego (16.031911 r.).

Jak pisała K. Zawistowicz: „(…) liczne notatki naukowe w rękopisach, dotyczące Sachalinu, Kamczatki, Chin, Japonii, teksty gilackie, ajnoskie, orockie, materiały do słowników „inorodców”; są pracowite, liczne notatki z przeczytanych dzieł, jest poważna kolekcja klisz i fotografii (około tysiąca), są obiekty muzealne (399 przedmiotów) i wreszcie materiał bezcenny do biografii – obszerna korespondencja, obejmująca tak listy otrzymane, jak i niedokończone, niewysłane, względnie bruliony listów Bronisława Piłsudskiego; są nadto liczne notatki drobne na różne tematy społeczne, polityczne, naukowe (…)”, a co najważniejsze: „(…) osobiste – ubożuchne, zniszczone kartki, dorywczo notowane, a zawierające prawdziwe skarby myśli ludzkiej; są kartki z rozkładem pracowitego dnia i wreszcie „pamiątki”, zebrane z pokoju zmarłego w Paryżu przez pieczołowite ręce jego przyjaciół, a więc znad łóżka zdjęty obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej, wiszący obok małego czarnego krzyżyka i obok pocztówki, wyobrażającej herb Polski i Litwy (…)”.[1]

Część publikacji, korespondencji, , kilka fotografii i niemal 200 okazów sztuki i kultury materialnej Podhala, zebranych przez Piłsudskiego , znajduje się w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Książkę Bronisława Piłsudskiego pt. „Materials for the Study of the Ainu Language and Folklore” oraz kilkanaście jego rozpraw opublikowano w wielu krajach po polsku, rosyjsku, angielsku, niemiecku, japońsku i francusku. W 1981 roku został powołany Międzynarodowy Komitet Ocalenia Spuścizny Naukowej Bronisława Piłsudskiego koordynowany przez Narodowe Muzeum Etnologii w Osace wraz z Instytutem Językoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Trzy międzynarodowe konferencje zostały poświęcone dorobkowi Piłsudskiego. Pierwsza odbyła się 1985 w Sapporo, kolejna w 1991 w Jużno-Sachalińsku, wraz z odsłonięciem w Muzeum Okręgowym pomnika ku czci Bronisława. Trzecia konferencja miała miejsce w Krakowie i Zakopanym w 1999roku, towarzyszyła jej publikacja książki „Syberia w historii i kulturze narodu polskiego” pod redakcją A. Kuczyńskiego.

Nakręcono kilka filmów poświęconych życiu i pracy Piłsudskiego. Również TVP pokazała w 1991 r. nakręcony przed kilkoma laty na Sachalinie film Witolda Stefanowicza „Starszy Brat” o życiu Bronisława Piłsudskiego.

 

[1] K. Zawistowicz, „Bronisław Piłsudski, 11.X.1866-17.V.1918., „Sybirak”, I: 1937, s. 49

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.