Polskie poznawanie świata

Prace naukowe i literackie

Prace naukowe i literackie


Profesor Julian Talko-Hryncewicz pozostawił bogaty dorobek naukowy, zarówno w postaci publikacji, jak i olbrzymich zbiorów archeologicznych i etnograficznych.

Bibliografia jego prac wynosi ponad 250 pozycji i obejmuje zarówno prace z dziedziny medycyny (mniejszość) jak i z dziedziny antropologii i etnologii, z których wiele dotyczy ludów azjatyckich. Pisał zarówno w języku polskim, jak i rosyjskim. Artykuły dotyczące medycyny publikował głównie w czasopismach lekarskich, warszawskiej „Gazecie Lekarskiej” i „Medycynie” oraz krakowskim „Przeglądzie”, a także w wychodzącym w Petersburgu poczytnym czasopiśmie „Kraj”, w którym zamieszczał artykuły z różnych dziedzin. Wśród publikacji medycznych należy również wymienić takie jak: „O znaczeniu kołtuna” (1890, w Dniewnik antropolog. Otdieła, Moskwa), dużą pozycję książkową ‘Zarysy lecznictwa ludowego na Rusi południowej”, (wyd. przez krakowską AU, 1893 r.). Natomiast pobyt w Kraju Zabajkalskim i Mongolii zaowocował zainteresowaniami medycyną tybetańską - Kilka słów o medycynie tybetańskiej i jej stosunku do folkloru ukazało się na łamach „Wisły" w 1898 r., oraz publikacjami takimi jak ‘Przyczynek do spostrzeżeń fizjologicznych życia płciowego u kobiet w Zabajkalu” (1903 r., w „Trudy Troickosawsko-Kijachtinskago Otdielenija Impieratorskago Russkago Geograficzeskago Obszczestwa") i „Przyczynek do historyi epidemii dżumy na dalekim Wschodzie (w Mongolii i Krainie Zabajkalskiej); wyd.UJ,1911.

Wśród antropologicznych pozycji należy wymienić: Materiały do etnologii i antropologii ludów Azji Środkowej. Mongołowie. Buriaci i Tungusi, wydane w całości przez Cesarską Akademię Nauk w Petersburgu z polskim skrótowym wydaniem w 1910 roku; Irojskije Chamnegany. K antropologii tungusow (1905); Materyały do paleontologii Zabajkala. Badania mogił przedhistorycznych i pomiary znalezionych w nich kości (1896-1901); Ludy Azji Środkowej (1902); Przyczynek do kranjologii północno-wschodniej Azji (1919) oraz wiele innych.

Julian Talko-Hryncewicz jest też autorem dwutomowego pamiętnika będącego wspaniałym zapisem jego życia. Pierwsza część wspomnień, wydana w 1930 roku ukazała się pod tytułem Z przeżytych dni (1850-1908), natomiast druga - Wspomnienia z lat ostatnich 1908-1932, wyd. w 1932 roku, po przejściu na emeryturę. Sam określił swoje pamiętniki jako te, które razem przedstawiają pełny obraz życia człowieka w różnych okresach, z jego poczynaniami i zawodami.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.