Prace naukowe
Swoimi pracami naukowo-badawcze na Jawie Marian Raciborski zyskał sobie uznanie nie tylko polskich uczonych, ale także botaników holenderskich. Doskonałym tego potwierdzeniem jest opinia o nim de Wita, zawarta w dziele Flora Malesiana (1949).
Pisał w niej, że autor II tomu Flory Buitenzorgu, Marian Raciborski, był doskonałym mikroskopistą, który pracował bardzo owocnie zarówno w dziedzinie paleobotaniki, histologii, embriologii, jak i fizjologii, czego dowodzą jego obszerne i wyczerpujące prace nt. różnorodnych roślin tropikalnych. Był także znaczącym taksonomistą i fitografem.
Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 200 publikacji z różnych dziedzin nauk przyrodniczych: morfologii roślin, cytologii i anatomii, biologii, fizjologii, systematyki i florystyki, a także geografii roślin i paleobotaniki. Prace naukowe pisał w kilku językach: polskim, niemieckim, holenderskim i francuskim. Swoje spostrzeżenia i badania zaczął publikować bardzo wcześnie, bo już w wieku 20 lat, kiedy „ogłosił” w AU pierwszą rozprawę naukową: Przyczynek do flory roślin naczyniowych wadowickiego i myślenickiego obwodu (1883). W czasie pobytu na Jawie napisał monografie paprotników i grzybów pasożytniczych, w tym wielu nieznanych wcześniej, którym z sentymentu dla rodzinnego kraju nadawał nazwy zaczerpnięte z polskich utworów poetyckich jak: Balladyna, Lelum, Goplana czy Irydion.
Do znaczących publikacji Raciborskiego należą:
- Die Morphologie der Cabombaceaen und Nymphaeaceaen (1894); praca doktorska M. Raciborskiego z dziedziny morfologii
- Die Pteridophyten der Flora von Buitenzorg (1898); w której znalazły się opisy 385 gatunków paprotników, w tym 10 nowych, nieznanych dotychczasowej nauce
- Űber den Einfluss ausserrrer Bedingungen auch die Wachstumsweise von Basidiobolus ranarum” (w Flora 1896) (dotyczące wzrostu grzybka Basidiobolus)
- Parasitische Algen und Pilze Java's - herausgegeben vom botanischen Institut zu Buitenzorg. Theil 1-3. - Batavia [Djakarta] : Staatsdruckerei, 1900)
- Die Farne von Tegal’(Nat. Tijdschr. N.I. 59, 1900)
- Biologische Mittheilungen aus Java - (Flora 85, 1898)
- Ein Inhaltskorper des Leptons (1898) – dot. leptominy
- Procede Raciborski (wydawnictwo zielnikowe pasożytniczych grzybów, których zwalczaniem zajmował się na plantacjach tytoniowych i trzciny cukrowej na Jawie i opracował sposoby ich zwalczania)
- De Algis a Dre. Raciborski in Insula Java collectis ( 1902, Bull. Acad. Sci. Cracovie)
- Rośliny i mrówki (1902, Kosmos, R27) W dziedzinie florystyki i systematyki krajowej: opublikował kilka bardzo cennych wydawnictw zielnikowych, co pozwoliło na wymianę zbiorów naukowych w szerokim zakresie z zagranicznymi muzeami:
- Plantae Poloniae exsiccatae
Ponadto:
- Życie pod równikiem (z teki pośmiertnej, 1924)
- Flora kopalna ogniotrwałych glinek krakowskich (1894)
- Zabytki przyrody (1908)
- Ochrony godne drzewa i zbiorowiska roślin (1910)
- Rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych, gdzie Raciborski zdążył opracować tylko materiał do tomu pierwszego (wspólnie z Władysławem Szaferem); wydane już pośmiertnie w 1919 r., (nakł. PAU) oraz wiele innych.