Polskie poznawanie świata

Prace naukowe

Prace naukowe


Swoimi pracami naukowo-badawcze na Jawie Marian Raciborski zyskał sobie uznanie nie tylko polskich uczonych, ale także botaników holenderskich. Doskonałym tego potwierdzeniem jest opinia o nim de Wita, zawarta w dziele Flora Malesiana (1949).


Pisał w niej, że autor II tomu Flory Buitenzorgu, Marian Raciborski, był doskonałym mikroskopistą, który pracował bardzo owocnie zarówno w dziedzinie paleobotaniki, histologii, embriologii, jak i fizjologii, czego dowodzą jego obszerne i wyczerpujące prace nt. różnorodnych roślin tropikalnych. Był także znaczącym taksonomistą i fitografem.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 200 publikacji z różnych dziedzin nauk przyrodniczych: morfologii roślin, cytologii i anatomii, biologii, fizjologii, systematyki i florystyki, a także geografii roślin i paleobotaniki. Prace naukowe pisał w kilku językach: polskim, niemieckim, holenderskim i francuskim. Swoje spostrzeżenia i badania zaczął publikować bardzo wcześnie, bo już w wieku 20 lat, kiedy „ogłosił” w AU pierwszą rozprawę naukową: Przyczynek do flory roślin naczyniowych wadowickiego i myślenickiego obwodu (1883). W czasie pobytu na Jawie napisał monografie paprotników i grzybów pasożytniczych, w tym wielu nieznanych wcześniej, którym z sentymentu dla rodzinnego kraju nadawał nazwy zaczerpnięte z polskich utworów poetyckich jak: Balladyna, Lelum, Goplana czy Irydion.

Do znaczących publikacji Raciborskiego należą:

- Die Morphologie der Cabombaceaen und Nymphaeaceaen (1894); praca doktorska M. Raciborskiego z dziedziny morfologii

- Die Pteridophyten der Flora von Buitenzorg (1898); w której znalazły się opisy 385 gatunków paprotników, w tym 10 nowych, nieznanych dotychczasowej nauce

- Űber den Einfluss ausserrrer Bedingungen auch die Wachstumsweise von Basidiobolus ranarum” (w Flora 1896) (dotyczące wzrostu grzybka Basidiobolus)

- Parasitische Algen und Pilze Java's - herausgegeben vom botanischen Institut zu Buitenzorg. Theil 1-3. - Batavia [Djakarta] : Staatsdruckerei, 1900)

- Die Farne von Tegal’(Nat. Tijdschr. N.I. 59, 1900)

- Biologische Mittheilungen aus Java - (Flora 85, 1898)

- Ein Inhaltskorper des Leptons (1898) – dot. leptominy

- Procede Raciborski (wydawnictwo zielnikowe pasożytniczych grzybów, których zwalczaniem zajmował się na plantacjach tytoniowych i trzciny cukrowej na Jawie i opracował sposoby ich zwalczania)

- De Algis a Dre. Raciborski in Insula Java collectis ( 1902, Bull. Acad. Sci. Cracovie)

- Rośliny i mrówki (1902, Kosmos, R27) W dziedzinie florystyki i systematyki krajowej: opublikował kilka bardzo cennych wydawnictw zielnikowych, co pozwoliło na wymianę zbiorów naukowych w szerokim zakresie z zagranicznymi muzeami:

- Plantae Poloniae exsiccatae
 

Ponadto:

- Życie pod równikiem (z teki pośmiertnej, 1924)

- Flora kopalna ogniotrwałych glinek krakowskich (1894)

- Zabytki przyrody (1908)

- Ochrony godne drzewa i zbiorowiska roślin (1910)

- Rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych, gdzie Raciborski zdążył opracować tylko materiał do tomu pierwszego (wspólnie z Władysławem Szaferem); wydane już pośmiertnie w 1919 r., (nakł. PAU) oraz wiele innych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.