Polskie poznawanie świata

Biogram

Biogram

Michał Siedlecki na Jawie, Źródło: M. Siedlecki, Jawa. Przyroda i sztuka. Uwagi z podróży, 1913

Michał Siedlecki (8.09.1873 -11.01.1940, Sachsenhausen) – wybitny naukowiec, zoolog, inicjator morskich badań biologicznych, profesor uniwersytetów Wileńskiego i UJ, podróżnik i popularyzator nauki, działacz społeczny, pisarz i artysta rysownik.

Siedlecki był nie tylko wybitnym uczonym i pedagogiem, ale także popularyzatorem nauki, działaczem społecznym i organizatorem. Jako jeden z nielicznych uważał, że jego obowiązkiem jest popularyzowanie osiągnięć nauki, co czynił nie tylko w publikacjach, ale także w licznych odczytach radiowych i wykładach dla młodzieży gimnazjalnej. Umiał połączyć teorię z praktyką. Efektem jego badań i eksploracji, tak w kraju, jak i za granicą było szereg publikacji o dużym znaczeniu dla nauki oraz literackich o dużych walorach poznawczych. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.