Polskie poznawanie świata

11.10. FIGURKA BODHISATTWY MAJTREJA

11.10. FIGURKA BODHISATTWY MAJTREJA

nazwa własna: Majtreja

pochodzenie: państwo –  Chińska Republika Ludowa

datacja: XIX/XX wiek

wymiary: wysokość 23,5 cm

surowiec: blacha mosiężna pozłacana

Figurka przedstawia siedzącego na tronie Boddhisattwę Majtreję (tybet. Byams-pa), zwanego Buddą Przyszłości. Zwykle w stylu europejskim, z rękami w geście dharma-czakra – nauczania praw buddyjskich. Towarzyszące mu symbole to waza z wodą życia – ambrozją i dharma-czakra – Koło Dharmy. Włosy ma upięte na czubku głowy w podwójny wysoki kok, przyozdobiony klejnotem. Jego głowę zdobi korona i miniaturowa stupa. Odziany jest w luźną złocistą szatę.

Zarówno przed narodzinami historycznego Buddy Śakjamuniego, jak i po nim istniało i istnieje wielu Buddów. Są to Buddowie Przeszłości i Buddowie Przyszłości. Wśród tych, którzy mają dopiero nadejść jest Majtreja – Budda Przyszłości. Istnieje wielu Bodhisattwów, którzy w większości stanowią hipostazy lub odmienne postaci Wielkiego Boddhisattwy Współczucia – Awalokiteśwary.

Bodhisattwowie to istoty boskie, które wyrzekły się na pewien czas lub na zawsze stanu Buddy po to, by pomagać innym w osiągnięciu stanu oświecenia bodhi. Według tradycji buddyzmu mahajanistycznego Bodhisattwowie żyją i osiągają swoje ostatnie wcielenie ludzkie jako Buddowie w raju wiecznej szczęśliwości Tuszita. Stanowią oni ogniwo łączące Buddę doskonałego z istotami mającymi dwie natury. Stanu przebudzenia wyrzekają się z czystego współczucia dla wszystkich istot żywych. W filozofii ucieleśniają istotę Poznania.

Obiekt pozyskany w terenie przez Władysława Kotwicza w czasie jego pobytu w Azji Środkowej na przełomie
XIX i XX w.

 

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (73 968/MEK).

 

Źródła:

Dokumentacja Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

 

Opracowała: Eleonora Tenerowicz  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.