Polskie poznawanie świata

11.11. FIGURKA BOGINI TARY

11.11. FIGURKA BOGINI TARY

nazwa własna: Tara

pochodzenie: państwo – Chińska Republika Ludowa

datacja: XIX/XX wiek

wymiary: wysokość 17 cm

surowiec: mosiądz pozłacany

Figurka przedstawia boginię Tarę „Zieloną”, z sanskrytu: Śjamatarę (tybet. Drolma Dziang) – opiekunkę długiego życia i protektorką Tybetu, siedzącą na lotosowym tronie w pozycji spoczynkowej, półlotosowej z jedną nogą na tronie, a drugą opartą na lotosowym pędzie wyrastającym z boku tronu, którego strzeże wąż Naga. Na szyi ma naszyjniki – krótki z wisiorkiem i długi – mala, na rękach i nogach bransolety. Głowę zdobi korona, spod której wystaje szafirowe nakrycie głowy. Śjamatara reprezentuje aktywny, energetyczny aspekt współczucia, to wyzwolicielka, Bodhisattwa.

Tara jest patronką Tybetu, opiekunką długiego życia. Bogini ta posiada wiele manifestacji i nazw, szczególnie w tradycji tantrycznej.

Jest wiele bogiń buddyzmu tybetańskiego. Są one harmonicznymi, duchowymi dopełnieniami i mistycznymi partnerkami Bodhisattwów. Reprezentują pierwotną energię, z której narodziły się wszystkie emanacje. Jedną z najbardziej znanych i popularnych jest Bogini Tara (tybet. Dolma), inaczej Wspomagająca. W buddyzmie jest Śakti – mocą Wairoczany i Amoghasiddhi.

Obiekt pozyskany w terenie przez Władysława Kotwicza w czasie jego pobytu w Azji Środkowej na przełomie
XIX i XX w.

 

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (73 647/MEK).

 

Źródła:

Dokumentacja Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

 

Opracowała: Eleonora Tenerowicz  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.