8.9 SZTYLET - kris

pochodzenie: Yogyakarta, Jawa Środkowa, państwo - Republika Indonezji

datacja: II poł. XIX w (przed 1896 r.)

wymiary: długość całkowita 44 cm

surowiec: metal, drewno

Kris falisty w drewnianej pochwie, głownia kształtu falistego o 11 falach (luk). Nakładka ganja z ząbkowaniem grening, zgrubienie gandik („twarz krisa”) zawiera Belalai gajah – trąbę słonia oraz lambe gajah – usta słonia. Rękojeść drewniana z subtelnym rzeźbieniem patra, u nasady głowni  pośrodku dwa rowki sogokan zbierające krew oraz pecetan (wgłębienie przy rowkach) od strony zgrubienia gandik. Pochwa drewniana o łódkowatej części wrangka typu ceremonialnego ladrang.

Forma falista krisu uważana jest za cenniejszą, od formy prostej. Wartość tej formy zależy od liczby fal, których może być od 3 do 31. Ważna jest również długości, specjalnie mierzona miarą na „dwa palce”. Od określonych wymiarów bowiem zależy, czy przyniesie szczęście, czy może sprowadzić zło.

Eksponat został pozyskany w terenie przez Mariana Raciborskiego w czasie jego pobytu na Jawie pod koniec XIX w.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (18 829/MEK).

 

Źródła:

Dokumentacja Muzeum Etnograficznego w Krakowie opracowana przez Eleonorę Tenerowicz.

 

Opracowali: Anita Czerner-Lebedew, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.