Polskie poznawanie świata

8.17 MARIONETKA Z TEATRU wayang golek purwa

8.17 MARIONETKA Z TEATRU wayang golek purwa

nazwa: Hanuman

pochodzenie: Jawa Zachodnia, państwo - Republika Indonezji

datacja: II poł. XIX w (przed 1896 r.)

wymiary: wysokość całkowita 78 cm

surowiec: drewno, tkanina

Tułów i głowa marionetki rzeźbione w drewnie, polichromowane, spódnica batikowa. Twarz biała, widoczny kawałek białego ogona przy głowie. Ręce ruchome, zginające się w stawach łokciowych, z doczepionymi  do dłoni patyczkami do animacji.

Hanuman – jeden z bohaterów Ramajany, oddany wielbiciel Ramy. Jako syn Waju, boga wiatru, Hanuman posiadł znakomitą umiejętność latania. Hanuman symbolizuje ponadludzką, zwierzęcą siłę potrzebną do sprawowania władzy. Uosabia dziką inteligencję i spryt w służbie słusznej sprawy (przeniesienie góry z Himalajów), a przede wszystkim bezgraniczną wierność i oddanie jednemu panu, Ramie. W całych Indiach pod dużymi drzewami zawsze znajduje się maleńka kapliczka z jego wizerunkiem. Jest obok Ganeśi ulubionym towarzyszem dzieci. Dziś, Hanuman jest przede wszystkim obrońcą i bogiem drzew, uosabia ideę obrony indyjskiego drzewostanu.

Eksponat został pozyskany w terenie przez Mariana Raciborskiego w czasie jego pobytu na Jawie pod koniec XIX w.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (21 196/MEK ).

 

Źródła:

Dokumentacja Muzeum Etnograficznego w Krakowie opracowana przez Eleonorę Tenerowicz.

 

Opracowali: Anita Czerner-Lebedew, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.