Polskie poznawanie świata

8.5 MARIONETKA Z TEATRU wayang golek purwa

8.5 MARIONETKA Z TEATRU wayang golek purwa

nazwa: Bhima

pochodzenie: Jawa Zachodnia, państwo - Republika Indonezji

datacja: II poł. XIX w (przed 1896 r.)

wymiary: wysokość całkowita 81 cm

surowiec: drewno, tkanina

Marionetka-jawajka, lalka o korpusie drewnianym, przez który przechodzi kijek, na którym osadzona jest rzeźbiona głowa. W granatowej spódnicy z batikowymi brązowo-beżowymi wzorami. Ciało złote, twarz niebieska z okrągłymi oczami z czerwonymi tęczówkami. Włosy czarne wywinięte do góry, na szyi czerwony wąż zamiast naszyjnika, a u rąk czerwone szpony.

Jawajskie marionetki teatralne nie posiadają nóg, stąd konieczne są podstawki z wywierconymi dziurkami, aby można je umocować. Konieczne też jest  dodatkowe umocowanie głowy, aby nie spadła.

Bhima to jeden z pięciu szlachetnie urodzonych braci Pandawów (syn Kunti i Pandu lub też boga wiatru Wayu) występujących w Mahabharacie. Cechuje go potężna sylwetka o złotym ciele. Jego groźny wygląd podkreślają okrągłe oczy z czerwonymi tęczówkami, włosy czarne wywinięte do góry, bulwiasty nos, para pazurów oraz niebieska twarz. Szczególnym wyróżnikiem jest opleciony wokół szyi wąż zamiast naszyjnika. Nosi też podwójne bransolety naramienne. Bhima jest lojalnym, ale okrutnym wojownikiem.

Eksponat został pozyskany w terenie przez Mariana Raciborskiego w czasie jego pobytu na Jawie pod koniec XIX w.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (21 173/MEK).

 

Źródła:

Dokumentacja Muzeum Etnograficznego w Krakowie opracowana przez Eleonorę Tenerowicz.

Tenerowicz Eleonora, Marionetki teatru wayang golek w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, w: Renata Lesner-Szwarc (red.), Odcienie Indonezji, Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2014.

 

Opracowali: Anita Czerner-Lebedew, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.