12.18 PAS OZDOBNY

nazwa: opowan

pochodzenie: grupa etniczna Itelmeni (Kamczadale), Kamczatka, państwo – Federacja Rosyjska

datacja: koniec XIX wieku

wymiary: długość 216 cm, szerokość 13,5 cm

surowiec: skóra

Dolny pas kuklanki (futra) z aplikacjami futrzanymi. Pas wykonany ze skóry z futrem renifera i/lub jelenia, dekoracje geometryczne wycinane w futrze i zszywane.

Kamczatka, skąd pochodzi eksponat, jest półwyspem w azjatyckiej części Rosji, który rozdziela Morze Ochockie i Morze Beringa. Półwysep jest pokaźnych rozmiarów – długości 1200 km i szerokości dochodzącej do 450 km. Ze względu na niedostępny teren półwysep jest słabo zaludniony, obecnie zamieszkuje go ok. 400 tysięcy mieszkańców, głównie Rosjan, Koriaków i Itelmenów. Głównym miastem jest Pietropwałowsk Kamczacki. Naczelnym źródłem utrzymania mieszkańców Kamczatki jest rybołówstwo i rybactwo, głównie łososia. Klimat Kamczatki jest chłodny, morski monsunowy, w lutym temperatura wynosi -16 do -11°С, a w sierpniu 12 do 16°C. Fauna Kamczatki obfituje w zwierzęta futerkowe. Pod koniec XVIII wieku na zesłaniu na Kamczatce przebywał podróżnik, pamiętnikarz, bohater trzech narodów (polskiego, węgierskiego, słowackiego) Maurycy Beniowski. Z Kamczatką związany jest również polski naukowiec, uczestnik Powstania Styczniowego Benedykt Dybowski.

Obiekt został pozyskany pod koniec XIX wieku przez Benedykta Dybowskiego.

 

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (30 548/MEK).

 

Źródła:

Dokumentacja Muzeum Etnograficznego w Krakowie przygotowana przez Jacka Kukuczkę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamczatka.

 

Opracowała: Magdalena Bogdan  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.