12.9 RĘKAWICE ZIMOWE

pochodzenie: grupa etniczna – Koriacy lub Itelmeni, Kamczatka, państwo – Federacja Rosyjska

datacja: koniec XIX w.

wymiary: długość 30 cm, szerokość 14,5 cm

surowiec: skóra

Rękawice zimowe wykonane ręcznie ze skóry irchowej oraz ze skóry z futrem.

Eksponat przypisywany grupom etnicznym Koriacy lub Itelmeni. Koriacy (wraz Alutorami, którzy stanowią podgrupę wśród Koriaków, posługującą się własnym językiem) to obok Czukczów najliczniejsza społeczność spośród wszystkich ludów paleozjatyckich w płn.-wsch. Azji. Stanowią zarazem rdzenną ludność płn.-zach. regionów Półwyspu Kamczackiego, sięgając na północy aż na obszary obecnego Czukockiego Okręgu Autonomicznego, na zachodzie zaś Obwodu Madagańskiego. Pomimo postępującej rusyfikacji, zachowali własny język, którym na przełomie XX i XXI wieku nadal posługuje się spora część Koriaków. Ze względu na zamieszkiwanie ogromnego terytorium oddzielonego od siebie łańcuchami górskimi, Koriacy od wieków podzieleni byli na dwie grupy różniące się od siebie trybem życia. Tereny nadmorskie zamieszkiwali na wpół osiadli rybacy i myśliwi, natomiast interior półwyspu był ojczyzną koczowników i hodowców reniferów. Można przypuszczać, że Benedykt Dybowski zetknął się z przedstawicielami obydwu grup ludności koriackiej.

Eksponat pozyskany w terenie przed 1883 rokiem przez Benedykta Dybowskiego podczas jego drugiego pobytu na Syberii i Kamczatce w latach 1879-83.

 

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (30 553 (1-2)/MEK)

 

Źródła:

Dybowska Maria – Kamczatka i jej ludy autochtoniczne w fotografii, tekstach i eksponatach Benedykta Dybowskiego, Warszawa 2003.

Kuczyński Antoni – Ludy dalekie a bliskie, Wrocław 1989.

Istoriko-etnograficzeskij atlas Sibiri, Moskwa - Leningrad 1961.

http://www.kamchatsky-krai.ru/lichnosti/biografii/dybovsky.htm

 

Opracował: Jacek Kukuczka

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.