Polskie poznawanie świata

9.10 CZARKA Z PODSTAWKĄ

9.10 CZARKA Z PODSTAWKĄ

nazwa: Sulzan

pochodzenie: grupa etniczna – Koreańczycy, Seul, państwo - Republika Korei

datacja: poł. XX w.

wymiary: 8,5 x 12,8 cm

surowiec: mosiądz

Posiłki serwowano na małych stoliczkach, na których było wiele pojemników, miseczek i czarek. Te ostatnie służyły do serwowania alkoholi. Alkohol – zarówno tradycyjny soju jak i współczesny chong-djon – podawane są w ceramicznych butelkach (takich jak prezentowana na wystawie), a następnie nalewane do czarek. Naczynia tego typu używane są także podczas zaślubin, kiedy to młodzi piją z niego razem alkohol. Podstawka, na której położona jest czarka, nie ma żadnego praktycznego zastosowania, jest ona raczej wymogiem koreańskiej etykiety.

Eksponat pozyskany podczas wyjazdu studyjnego „Sieroszewski 2015”, zakupiony w antykwariacie Gold House w Insadong (Seul).

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Az/74/a-b).

 

Źródła:

b.a. – National Folk Museum of Korea, Seul: The National Folk Museum of Korea, 2009.

 

Opracował: Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.