10.20. TORBA

nazwa własna: saranip

pochodzenie: grupa etniczna Ajnowie, Shiraoi, państwo – Japonia

datacja: ok. 2015 r.

wymiary: wysokość 28 cm, szerokość 33 cm

surowiec: włókno roślinne

Torba saranip zazwyczaj noszona na ramieniu, dawniej (według tradycji) kobiety nosiły ją z paskiem na czole. Saranip wykonywane są z kory lipy japońskiej, zwanej po ajnusku nipes-ni (Tilia japonica). Liczba sznurów itese-ka decyduje o rozmiarze torby. Tradycyjnie noszono w niej sprzęt myśliwski, do połowu ryb taki jak sieci rybackie i harpun marep, dzikie górskie warzywa lub nawet pudełka z jedzeniem. Współcześnie nadal są w użyciu, często ozdobione haftowaną tradycyjną tkaniną wykonaną z włókien wiązu. Stanowią jeden z elementów „Ainu Design”.

Saranip jest tkany, pleciony na warsztacie tkackim zwanym itese-ni. Dwa końce włokien są owijane równomiernie dookoła kamieni pit, na środku długości znajduje się małe wcięcie, gdzie znajduje się balansjer istese-ni. Torba jest tkana od lewej do prawej strony. Splot po lewej stronie formuje dno saranip, szeroki wątek stopniowo dzieli się – na trzy, cztery a następnie do ośmiu końcówek – aż do przejścia do prawej strony itese-ni. Po zakończeniu worek jest ściągany z warsztatu tkackiego itese-ni, a końce są ze sobą wiązane. Następnie ważne jest zamknięcia dna worka. Góra worka skończona poprzez połączenie pięciu lub sześciu nici (repna-oske) z wątkiem wokół otworu i oplatana jest dekoracyjnym wykończeniem kimaha o długości 3-4 cm. Sznur na ramię zamykający wylot worka parurke jest przepleciony przez obręcz. Na koniec aby nadać torbie ostateczny kształt małe saranip są wypełniane pyłem wulkanicznym piyota i ustawione pionowo. Dotyczy to tylko toreb małych rozmiarów.

Torby saranip można podzielić na pięć typów w zależności od rozmiaru: najmniejszy pon-saranip mieszczący ok. 1,8 litra zboża, dzieci nosiły te torby rodzicom na pola. Drugi typ jest bardziej użyteczny, mieścił 9 litrów i zwany był poprostu saranip. Następne trzy typy to: isaroykip (36 litrów), poro-saranip (180 litrów) i totta (ok. 630 litrów). Pomimo objętości torba isaroykip nie jest ciężka do noszenia. Ostatnie dwa rodzaje służą jako pojemniki do przechowywania w spichlerzach pu.

Saranip jest używany w każdej dziedzinie życia Ajnów. W starych opowieściach u-e-peker mówiono, że jeśli dziecko miało kłopoty, worek przybierał ludzki kształt i ochronił je, zapewniając bezpieczeństwo. Opowieść ta służyła pouczeniu ludzi, że przedmioty mają dobrą duszę i nie należy wykorzystywać ich do zemsty. Kiedy torba saranip, zniszczyła się po użytkowaniu jak inne ważne przedmioty, była przeniesiona na ołtarz znajdujący się na otwartym powietrzu, gdzie w ofierze składano  ziarna, tytoń i proszono, aby jej dusza powędrowała do kraju bogów.

Obiekt wykonał ajnuski rzeźbiarz Tohru Kaizawa z Biratori-Nibutani. Pozyskano w sklepie prowadzonym przez żonę artysty podczas wyprawy etnologicznej „Sieroszewski 2015”, wysłany pocztą dzięki uprzejmości Muzeum w Nibutani.

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Az/113).

 

Źródła:

Shigeru Kayano, Ainu tools, Biratori Town Ainu Cultural Promotion Council, 2014.

 

Opracował: Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.