Polskie poznawanie świata

10.8. TACA DO ROZCIERANIA IKRY

10.8. TACA DO ROZCIERANIA IKRY

nazwa własna: cipor-nina-p

pochodzenie: grupa etniczna Ajnowie, Biratori (Hokkaido/Ezo), państwo – Japonia

datacja: ok. 2010 roku

wymiary: taca: długość 35,5 cm, szerokość 20,8 cm, wysokość 5 cm

                tłuczek: wysokość 16 cm, średnica 7,5 cm

surowiec: drewno

Taca cipor-nina-p jest wykonana z drewna, służy do rozgniatania, rozcierania ikry łososia.

Celem pozyskania ikry rozcina się brzuch łososia przed tarłem, a jaja oddzielane są od mięśni narzędziem zwanym marotke-ciporo. Ikra łososia, którą jedzą Ajnowie może być przyrządzana na wiele sposobów. Najczęściej jest zasolona na dwa trzy dni i podawana z kleikiem z ryżu i prosa, lub w innym daniu (ciporo-rataskep) z ugotowanymi i rozgniecionymi ziemniakami. Innym specjalnym daniem jest nadziewany ikrą pęcherz pławny łososia (pisoy), który następnie jest suszony nad ogniem. W ten sposób przyrządzona ikra nazywana była sat-ciporo, ze względu na długi czasu przygotowania, danie to było rzadkie. Podczas jedzenia należało wolno przeżuwać, aby poczuć smak stwardniałej ikry.

Obiekt wykonał ajnuski rzemieślnik Shigehiro Takano z Biratori-Nibutani, pozyskano podczas wyprawy etnologicznej „Sieroszewski 2015”, wysłany pocztą dzięki uprzejmości Muzeum w Nibutani.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Az/108/a-b).

 

Źródła:

Batchelor John, The Ainu and their folklore, London: Religions Society, 1901.

Shigeru Kayano, Ainu tools, Biratori Town Ainu Cultural Promotion Council, 2014.

 

Opracował: Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.